Innovativeness: An analysis based on innovation taxonomy and data envelopment analysis
Yenilikçilik: Taksonomi bazlı bir analiz ve veri zarflama analizi
- Tez No: 392228
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNDÜZ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu bildiride daha önce gerçekleştirilmiş olan bir saha çalışmasından elde edilen veriler kullanılarak imalat firmaları düzeyinde yenilikçilik yetenekleri ile yeniliği belirleyen faktörler arasındaki ilişkiyi modellemek ve analiz etmektir. Daha önce gerçekleştirilmiş olan saha çalışmasında Kuzey Marmara aksı olarak nitelendirdiğimiz ve İstanbul, Kocaeli, Kırklareli, Sakarya ve Tekirdağ'ı içeren bölgede 184 imalat firmasının verileri toplanmıştır. Bu veriler kullanılarak yapılan analizler sonucunda yeniliği belirleyen faktörler belirlenmiştir. Daha önceki bu çalışmaların devamı olarak gerçekleştirdiğimiz bu araştırmada firmaların yenilikçilik yetenekleri açısından kümelenmesi yapılmış ve firmalar 4 ana grupta kümelendirilmiştir. Yenilikçilik yeteneklerinin bileşenleri olarak adımsal ürün yeniliği, radikal ürün yeniliği, süreç yeniliği, pazarlama yeniliği, örgütsel yenilik alınmıştır. Elde edilen firma kümeleri; Lider Yenilikçiler, Takipçiler, Buluşçular, Artçılar olarak nitelendirilmişlerdir. Bu şekilde, örneklemdeki firmalar için yenilikçilik yeteneğinden hareketle bir taksonomi elde edilmiştir. Lider Yenilikçiler yenilikçilik bileşenlerinin tümünde diğerlerinden üstündür. Takipçiler, radikal ürün yeniliği dışında Buluşçular ve Artçılardan daha iyi durumdadır. Buluşçular radikal ürün yeniliğinde Takipçilerden üstün olmakla birlikte diğer yenilikçilik bileşenlerinde sadece Artçılara üstün gelmektedir. Artçılar ise yenilikçilik bileşenlerinin tümünde diğerlerininardından gelmektedir. Bu kümeler kendi aralarında entelektüel sermaye, örgüt kültürü, yeniliğin önündeki engeller, firma dışındaki yeniliklerin izlenmesi ve işbirlikleri bazında değerlendirilmiştir. Firma kümeleri arasındayeniliği belirleyen faktörlerin alt bileşenleri çerçevesinde olası farklılaşmalar ANOVA ve Kruskal Wallis uygulanarak ortaya koyulmaktadır. Analiz sonuçları veri zarflama analizi ile de incelenmiştir ve görselleştirme teknikleri kullanılarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Innovation is an important competitiveness determinant and is studied extensively by both the academicians and the practitioners particularly in the last decades. Dichotomous (e.g., High vs. Low) research is widely available in innovation literature in terms of analyzing the innovative capabilities and the defined determinants of innovativeness. Our approach in this thesis extends the literature by providing a conceptual taxonomy for the capabilities and determinants of innovativeness. The results demonstrate that the investigation on differences among groupings of firms yields statistical significance and actionable insights. The main objective of this study is to model and analyse the innovative capabilities and determinants of innovativeness for a firm through conducting statistical analysis and implementing information visualization on a dataset comprising the results of an innovation survey of 184 Turkish manufacturing companies. Innovative capabilities of firms are among the leading factors defining their competitiveness, thus it is of extreme importance to define and analyze these skills and conclude with insights related to the enterprise and the industry. For this purpose, clustering analysis, statistical testing and Data Envelopment Analysis are performed and the resulting visualizations are provided. Four clusters are formed as a result of the cluster analysis, and these are labeled as the Leading innovators, Followers, Inventors and Laggers respectively. These clusters are statistically investigated under the components of intellectual capital, organizational structure, organizational culture, barriers to innovation, monitoring and collaborations. DEA analysis provide benchmarking results through efficiency scores. The end results obtained from the analyses are commented upon.