The relationship between consumer innovativeness, customer experience, brand trust and brand loyalty: An example from the automotive industry
Tüketici yenilikçiliği, müşteri deneyimi, marka güveni ve marka sadakati arasındaki ilişki: Otomotiv endüstrisinden bir örnek
- Tez No: 552324
- Danışmanlar: DR. NİHAT TAVŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın ana amacı müşteri yenilikçiliği, müşteri deneyimi, marka güveni ve marka sadakati değişkenleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve tanımlamaya yöneliktir. Günümüzde yenilikçilik hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Müşteri yenilikçiliği de bu aktivitelerin pazardaki etkisini ve başarısını yüksek oranda etkilediği için hayati bir etken olarak görülmektedir. Yenilikçilik aktivitleri sayesinde pazardaki seçeneklerin sayısı oldukça arttığı için, müşteriler markalardan her zaman daha fazlasını talep etmeye başlamışlardır. Müşterilerin karakter özelliklerini, beklentilerini ve ihtiyaçlarını araştırıp, sistematik bir akıl yapısı ile onlara eşsiz ve hoşnut edici deneyimler sunmak tüm firmalar için anahtar strateji haline gelmiştir. Marka güveni ise güçlü deneyimler sonucunda oluşur ve marka sadakatinin oldukça önemli bir ölçütü olarak görülmektedir. Marka sadakatini arttırmak firmaların başarılı olabilmeleri için nihai amaçtır. Tüm bilgiler ışığında, bu değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için; otomotiv sektöründeki ürünler üzerinden değerlendirilen ve her bir boyuta ait 4 farklı ölçekten oluşan bir anket çalışması 445 kişinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.Faktör ve güvenilirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma çerçevesinde oluşturulan doğrudan ilişkilerin analizi regresyon, aracılık ve ılımlayıcılık ilişkileri de Hayes tarafından SPSS için geliştirilen Process uygulaması ile ölçülmüştür. Analiz sonuçlarına göre; müşteri yenilikçiliği ile müşteri sadakati, müşteri deneyimi ile marka sadakati, müşteri deneyimi ile marka güveni ve de marka güveni ile marka sadakati değişkenleri arasındaki tüm doğrudan etki ilişkilerinin anlamlı olduğu görülmüştür. Ayrıca, marka güveninin müşteri deneyimi ve de marka sadakati arasında aracılık etkisi gösterdiği kanıtlanmıştır. Ancak, araştırmada incelenildiği üzere, müşteri yenilikçiliğinin müşteri deneyimi ve marka güveni arasında herhangi bir ılımlayıcı etkisi olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study to investigate and to identify the relationships between consumer innovativeness, customer experience, brand trust and brand loyalty. Innovation is an essential part of our lives in today's world and consumer innovativeness is a crucial part of the concept since it greatly influences the degree of effectiveness and success of innovation activities when actually made available in the market. Customers also demand more and more from brands since the number of options provided are hugely increased in virtue of innovations. Investigating of customers' characteristics, needs and expectations to offer them a unique and a pleasing experience with a systematic experience management mindset became the key strategy for all companies. Brand trust occurs as a result of strong experiences and it is one of the important dimensions of brand loyalty. Increasing the brand loyalty within customers is the ultimate goal for all companies to be successful. Based upon this information, a survey consisting of 4 scales related with each factor based on automotive industry products conducted with 445 participants to analyze the complex relationship between them. Factor and reliability analyses conducted to test reliability and validity of scales. Findings were measured by utilizing from regression analysis for main effects and Process tool created by Hayes for mediation and moderation effects. Results of the study have shown that brand loyalty is influenced by customer experience, consumer innovativeness and brand trust as earlier studies indicated. Also, it was found that the relationship between customer experience and brand loyalty is mediated by brand trust. Finally, no significantly meaningful moderation relationship between consumer innovativeness, customer experience and brand trust was found. Thus, this study was found to be important because of its contributions to the literature which is relatively in lack of information analyzing the relationships at this level of complexity.