An experimental study on the interfacial characteristics of fiber reinforced polymeric composites enhanced with nano-scale materials
Nano boyuttaki malzemeler ile güçlendirilmiş elyaf takviyeli polimerik kompozitlerin arayüz karakteristikleri üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 392238
  2. Yazar: ECE BELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ, YRD. DOÇ. DR. SERKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Elyaf takviyeli kompozit malzemeler kendilerini oluşturan ana bileşenlerin çeşitli nano fazlar ile takviye edilmesi yardımıyla mükemmel mekanik, termal, elektriksel özelliklere ve korozyon dayanımı ile düşük yoğunluklu yapıya sahip olacak şekilde işlenebilirler. Bu nano takviyeleri endüstriye uyarlanabilir ve ekonomik olarak uygulanabilir bir üretim metotu ile entegre edilmelidirler. Daha da fazlası güçlendirme prosesi büyük ölçüde elyaf ve polymer matris ara yüzeyindeki nanotüp dağılımına bağlıdır ki bu da matristen elyafa verimli yük taşınımını sağlayacaktır. Bu yüzden biz de karbon nanotüp uygulamalarının bilinen kısıtlarını ortadan kaldırmalıyız. Bu nedenledir ki tez kapsamında çok duvarlı karbon nanotüplerin kimyasal fonksiyonelleştirilmesi ve karakterize edilmesi öncelikli olarak araştırıldı ve arkasından elektrosprey yöntemi ile fonksiyonelleştirilmiş nanotüpler elyaf takviyelı polimerik kompozitlerin ara yüzeyine entegre edilir. Nanotüp püskürtülen elyafların yüzey karakterizasyonları ile üretilen kompozitlerin mekanik testleri bu tezde bulunmaktadır. Alternatif olarak da elektro eğirme yöntemi ile nanofiberin elyaf takviyeli kompozitler içerisine dahil edildiği RTM kompozitler ile ilgili diğer bir çalışma da daha önceki araştırmaların uygulanabilirliği ve tekrar edilebilirliğini test etmek için daha kapsamlı olarak tezde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fiber reinforced composites can be engineered to present excellent mechanical, thermal, electrical properties and corrosion resistance with low density if primary components are enhanced with the nano-phase materials. The nano-reinforcement should be integrated by using the industrially applicable and economically feasible method. Furthermore, the nano reinforcement strongly depends on the nanotube distribution at the interface between fiber and polymer matrix in the case of efficient load transfer from the matrix to the fiber. Therefore, we have to eliminate or even remove the common restrictions of carbon nanotube applications during our experiments. For this reason, chemical functionalization and surface characterization of multi walled carbon nanotubes (MWNTs) are significantly investigated prior to the electrospray deposition of functionalized CNTs at the interface of fiber reinforced polymeric composites which are manufactured by vacuum infusion method. The surface characterization of nanotube deposited reinforcing fibers and mechanical characterization of nano-integrated composites are presented in this thesis. Alternatively, RTM-manufactured electrospun nanofiber integrated glass-epoxy composites are also another approach in this thesis for testing the applicability and repeatability of the previous studies by performing comprehensive thermo-mechanical characterizations.