Silindirik elyaf ve tanecik katkılı karma malzemelerin efektif ısı iletim katsayısı
Effective thermal conductivity of composite materials with cylindrical fiber and particulate inclusions
  1. Tez No: 112210
  2. Yazar: MEHMET SAİT SAFFET BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
SİLİNDİRİK ELYAF VE TANECİK KATKILI KARMA MALZEMELERİN EFEKTİF ISI İLETİM KATSAYISI ÖZET Bu tez çalışmasında, düşük hacım oranlarında silindirik lif takviyeli ve küresel tanecik katkılı, izotrop sürekli bir matristen oluşan karma malzemelerde, matris-elyaf arayüzeyinde arayüzey temassızlık direncinin de göz önüne alındığı durumda, efektif ısı iletim katsayısının hesaplanması için geliştirilen yeni bir matematik model sunulmaktadır. Verilen herhangi bir karma malzeme için, belirli K = Wke ve elyaf hacım oranı değerleri göz önünde bulundurularak bu çalışmada geliştirilen matematik modelle elde edilen efektif ısı iletim katsayısı değerleri ile problemi aynı k ve elyaf hacım oranlan için üç boyutlu sayısal olarak çözen Fluent bilgisayar paket programında elde edilen efektif ısı iletim katsayısı değerleri karşılaştınlmaktaır. Aradaki farkın ±5% 'i geçmediği aralıklar, bir boyutlu ısı iletimi kabulünün geçerli olduğu şuurlar olarak belirlenmektedir. Karma malzemelerin bileşenleri arasındaki (matris-elyaf ve/veya matris-tanecik) arayüzeyde, sıcaklıkla değişen ilave ısıl dirençler mevcuttur. Bu çalışmada, ilk defa, arayüzey temassızlık direncinin sıcaklıkla değiştiği göz önüne alınmakta ve sıcaklığa bağlı iki farklı boyutsuz arayüzey temassızlık direnci, (pa)den-yan ve (pa)fiuent modellenmektedir. (paW-yan değerleri deneme yanılma yöntemiyle elde edilmektedir. Öte yandan, (pa)aıent değerleri, detayları Ek-A'da izah edilen Fluent yazılımı ile belirlenmektedir. Silindirik lif takviyeli karma malzemeler için Ti-6Al-4V/SiCmo, borosilikat cam/karbon elyaf, SiC/SiCeiyaf ve RB SN/SiC karma malzemelerine ait deneysel veriler ve küresel tanecik katkılı karma malzemeler için ise Ti/SiCp ve Tİ/TİB2 karma malzemelerine ait deneysel veriler baz alınarak, bu çalışmada geliştirilen modelden elde edilen efektif ısı iletim katsayıları, yine deneysel çalışmalara ait veriler ve Hasselman & Johnson modeli ile hesaplanan ısı iletim katsayıları değerleri ile mukayese edilmektedir. 1. Silindirik Elyaf Takviyeli Karma Malzemeler İçin Matematik Model R yarıçapında ve ke ısı iletim katsayısına sahip silindirik elyaf, km ısı iletim katsayısına sahip sonsuz sürekli bir matris içerinde düzgün ve Ut, x 2Ç aralıklarında dağılmış olsun. Bu sistem sürekli halde, x doğrultusunda bir dT/dx sıcaklık gradyenine maruz kalsın. Şekil /'de merkezinde R yarıçapında ve matris boyunca sürekli olarak uzanan bir silindirik elyaf bulunan ve 2£x l x2Ç boyutlarındaki temsili birim hücre gösterilmektedir. Sistem y doğrultusunda sonsuz uzunlukta olduğundan q“ = 0 olmaktadır.Simetriden dolayı birim hücrenin z doğrultusundaki alt ve üst yüzeyleri adyabatik olarak alınmaktadır. Dolayısıyla K'nın l'e yakın değerleri ve düşük elyaf hacım oranlarında, z doğrultusundaki ısı akısı, q”ihmal edilebilmektedir. Ayrıca elyaf matris arayüzeyinde bir (l/ha) arayüzey temassızlık direnci göz önüne alınmaktadır. T, Isı Akısı H 2C $efo7 7. 2£x 7 x2£ boyutlarında matris ve elyaftan oluşan temsili birim hücre Isı akısı ile elektrik akımı arasındaki benzeşimden, birbirine paralel birinci ve ikinci bölge için eşdeğer direnç aşağıdaki gibi yazılabilmektedir. 1 R“ J_ J_ R, R2 (1) Burada Rı ve R2, birinci ve ikinci bölgeye ait ısıl dirençler ve Reş ise sistemin eşdeğer direnci olmaktadır. Birinci bölge sadece matris bölgesi olup, R,= 2Ç 2(C-R)K (2) şeklinde yazılabilmektedir. İkinci bölgenin, dz kalınlığında 2Ç uzunluğundaki sonsuz sayıda diferansiyel tabakadan oluştuğu kabul edilmektedir. Elyaf merkzinden / uzaklıktaki herhangi bir diferansiyel tabaka göz önüne alındığında, x- doğrultusundaki ısı akısı, matris, matris-elyaf arayüzeyi, elyaf, matris-elyaf arayüzeyi ve tekrar matris bölgelerinden geçmektedir. Bu tabakaya ait toplam ısıl direnç, (R2)dz = 20*-^ +2CRX + (Re)dz biçiminde yazılabilmektedir. İkinci bölgenin toplam ısıl direnci ise, (3) 1 _KR\ R, Z i cosç?d ve efektif ısı iletim katsayısı, k COS Krf f cos^a» -^- = (l-a) + a|£__?!_ km Jl + a(K-l + p.) COSÇ7 \ t C k şeklinde bulunmaktadır. Burada - = - = - ve p = - - olmaktadır. a R R 8 hR Denklem (6)'daki integral teriminin çözümüne bağlı olarak: a=l veb=a(K-l+pa) = l olmak üzere a2 (K-l + pa)2 l için, W1^).İn (b-a) + V(b2-a2) (b-a)-V(b2-a2) ifadeleri elde edilmektedir. (9) 2. Küresel Tanecik Takviyeli Karma Malzemeler İçin Matematik Model Tüm küresel tanecikler, kübik hacımların köşelerine üç ana doğrultuda da düzenli olarak yerleşmektedir. Silindirik elyaf takviyeli karma malzemelerdekine benzer bir yaklaşım izlenerek, sözü edilen kübik eleman, malzemenin temsili birim hacım elemanı olarak alınmaktadır (Şekil 2). Burada ele alman sistem iki bölgeye ayrılmaktadır, i) sadece matris ve ii) matris- tanecik. XV1Ulocated within an infinite isotropic matrix. Due to the continuity of fiber through the matrix, the system is converted into a cell with dimensions of 2£xl x2Ç Consequently, the heat flux along y-direction is, q”= 0. Upper and lower surfaces of the cell are adiabatic owing to the symmetry. For a given K, close to 1 and dilute fiber volume fractions, q* is negligible. In addition to this, a thermal interfacial contact resistance, (1/ha) is taken into consideration. Heat Flux Li Figure 1. Representative elementary cell of 2gx]x2Ç composed of matrix and fibre phases By means of the analogy between heat flux and electrical current, the equivalent thermal resistances of the two parallel regions can be written as follows, 1 J_ _L Rl R2 (1) where Ri and Ra are the thermal resistances of the first and second regions and R^ is the equivalent thermal resistance of the whole system. The first region is pure matrix R: = 24 2(C-R)K (2) The second region is modeled as a set of differential layers arranged in a row, with a length of 2£ and thickness of dz. Considering a differential layer, at a distance of/ from the fiber axis, the flux flows in x-direction through the layers of matrix, matrix- fiber interface, fiber, matrix-fiber interface and matrix in sequence. The total thermal resistance of the differential layer is calculated as, (R^d* = 20^)* +2CRJfc +(Re) dz (3) xxu __ ***** «2£? tcvWs^Urw,
Özet (Çeviri)
olmaktadır. Denklem (2) ve (4), denklem (l)'de yerlerine koyulup ifade düzenlendiğinde sistemin eşdeğer direnci, COS(3d ve efektif ısı iletim katsayısı, k COS Krf f cos^a» -^- = (l-a) + a|£__?!_ km Jl + a(K-l + p.) COSÇ7 \ t C k şeklinde bulunmaktadır. Burada - = - = - ve p = - - olmaktadır. a R R 8 hR Denklem (6)'daki integral teriminin çözümüne bağlı olarak: a=l veb=a(K-l+pa) = l olmak üzere a2 (K-l + pa)2 l için, W1^).İn (b-a) + V(b2-a2) (b-a)-V(b2-a2) ifadeleri elde edilmektedir. (9) 2. Küresel Tanecik Takviyeli Karma Malzemeler İçin Matematik Model Tüm küresel tanecikler, kübik hacımların köşelerine üç ana doğrultuda da düzenli olarak yerleşmektedir. Silindirik elyaf takviyeli karma malzemelerdekine benzer bir yaklaşım izlenerek, sözü edilen kübik eleman, malzemenin temsili birim hacım elemanı olarak alınmaktadır (Şekil 2). Burada ele alman sistem iki bölgeye ayrılmaktadır, i) sadece matris ve ii) matris- tanecik. XV1Ulocated within an infinite isotropic matrix. Due to the continuity of fiber through the matrix, the system is converted into a cell with dimensions of 2£xl x2Ç Consequently, the heat flux along y-direction is, q" = 0. Upper and lower surfaces of the cell are adiabatic owing to the symmetry. For a given K, close to 1 and dilute fiber volume fractions, q* is negligible. In addition to this, a thermal interfacial contact resistance, (1/ha) is taken into consideration. Heat Flux Li Figure 1. Representative elementary cell of 2gx]x2Ç composed of matrix and fibre phases By means of the analogy between heat flux and electrical current, the equivalent thermal resistances of the two parallel regions can be written as follows, 1 J_ _L Rl R2 (1) where Ri and Ra are the thermal resistances of the first and second regions and R^ is the equivalent thermal resistance of the whole system. The first region is pure matrix R: = 24 2(C-R)K (2) The second region is modeled as a set of differential layers arranged in a row, with a length of 2£ and thickness of dz. Considering a differential layer, at a distance of/ from the fiber axis, the flux flows in x-direction through the layers of matrix, matrix- fiber interface, fiber, matrix-fiber interface and matrix in sequence. The total thermal resistance of the differential layer is calculated as, (R^d* = 20^)* +2CRJfc +(Re) dz (3) xxu __ ***** «2£? tcvWs^Urw,Fora= l,b= a(K-l + pa) and cos(gd( km 4 2 h + a(K-l + p8) sin (12) XXIV T^SXKwkS*018Fora= l,b= a(K-l + pa) and