Dynamics and chatter stability of multi delay machining systems
Çok fazlı talaşlı imalat sistemlerini dinamiği ve tırlama kararlılığı
- Tez No: 392285
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Talaşlı imalat, üretilecek parçaların talaş kaldırma yoluyla şekil verildiği endüstriyel bir üretim yöntemidir. Günümüzde imalat endüstrisi kısa üretim süreleri, yüksek ürün kalitesi ve rekabetçi fiyatlar talep etmektedir. Frezeleme ve tornalama operasyonlarında yüksek talaş kaldırma oranları üretim verimliliğini artırıcı yönde uygulanabilir olmasına karşın yüksek kesme kuvvetleri ve titreşim değerleri buna engel olmaktadır. Tırlama titreşimleri de talaşlı imalat verimliliğini kısıtlayan sebeplerden birisidir. Bu tezde çok fazlı talaşlı imalat yöntemlerinin tırlama titreşim kararlılığı araştırılmıştır. Çok fazlı talaşlı imalat sistemlerine örnek olarak, değişken adım ve helis aralıklı gibi özel freze takımları ve eş zamanlı frezeleme operasyonları incelenmiştir. Özel freze takımlarının tırlama kararlılığını modelleyen birçok çalışma olmasına karşın, literatürde verilen bir kesme koşulu için bu takımları dizaynına yönelik bir çalışmaya rastlanmamaktadır. Optimum takım geometrisini belirlemek için eniyileme çalışmaları yapılmış ve yeni bir tasarım metodu geliştirilmiştir. Bununla birlikte literatürde ilk kez eş zamanlı frezeleme operasyonlarının tırlama kararlılığının çözümü için frekans kümesinde bir analitik çözüm metodu geliştirilmiştir. En iyi kesme koşulları belirlenmiş, kesme parametreleri ve iş parçası dinamiğinin kararlılık limitine olan etkileri gösterilmiştir. Son olarak, her ne kadar sistem tek fazlı olsa da, eş zamanlı tornalama operasyonlarında en iyi takım dinamik özelliklerinin belirlenmesi yönünde çalışmalar yapılmıştır. Benzetimi yapılan tüm koşullar zaman kümesi modeli ve deneysel çalışmalar yardımı ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Machining is an industrial process in which parts are shaped by removal of unwanted material in the forms of chips. Manufacturing industry today demands shorter production times and high quality parts at competitive cost. Increased MRR (material removal rate) in milling and turning may provide high productivity but elevated forces and vibrations are still major obstacles to fulfill these requirements. Chatter vibrations may limit the full potential of machining productivity. In this thesis, chatter stability of multi delay systems is investigated. As examples of multi delay systems, variable tooth spacing tools such as variable pitch and helix milling cutters and parallel milling operations are investigated. Although there are few studies about the chatter stability of variable tooth spacing tools, no work has been reported on optimum design for a given cutting condition. Optimization studies are carried out to determine the optimum variable tool geometry and a new design methodology is presented. Moreover, for parallel milling operations, an analytical solution methodology which is based on frequency domain analysis is proposed to solve the chatter stability for the first time in the literature. Optimum cutting conditions are identified and effects of process parameters and workpiece dynamics on the chatter stability of parallel milling are shown. Since the operation contains single time delay, optimization studies are carried out to determine the optimum cutter dynamic properties in parallel turning. Simulated conditions are verified by time domain and experimental tests.