Kentsel açık-yeşil alanların sağladığı ekosistem hizmetleri
Ecosystem services provided by urban open green spaces
  1. Tez No: 392292
  2. Yazar: FATİH BEKİRYAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnsanlar, toplu yaşama içgüdüleri ve sosyal gereksinimlerinden dolayı uygarlık tarihinin başlangıcından beri kentleri birincil yaşam alanları olarak tercih etmektedirler. Yüzyıllardır süregelen bu anlayış, günümüzde en üst seviyelere kadar ulaşmış ve modern kentler meydana gelmiştir. Ancak artan insan nüfusu ve kentleşmenin hızlı gelişimi, doğanın ve yeşil alanların tahribatına neden olmuştur. Bu sebeple insanoğlu kentler içerisinde doğal dengeyi kurmaya yönelik bir anlayışla kentsel yeşil alan kavramını ortaya atmıştır. Kent ekosistemlerinin önemli bir bölümünü oluşturan kentsel yeşil alanlar, insanlara, çevreye, doğaya ve yaşam döngüsüne birçok fayda sağlarlar. Ekosistemlerin sağladığı bu faydaların tümüne ekosistem hizmetleri adı verilmektedir. Bu çalışmada ekosistem hizmetleri ve kentsel alanların bu hizmetlerden ne gibi faydalar sağladığı anlatılmış ve bir kentsel yeşil alan modeli olarak Trabzon Meydan Park'ı değerlendirilmiştir. Photoshop ve autocad programları kullanılarak Trabzon Meydan Parkı'nda ekosistem hizmetlerinin arttırılmasına yönelik bir öneri tasarım modeli oluşturularak, bu modelin kente kazanımları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humans have chosen cities as their primary residence since the beginning of civilization because of their life instinct and social needs. This secular understanding has reached higher levels today and modern cities have been formed. But the population growth and the rapid development of urbanization have caused the destruction of nature and green spaces. As a consequence, mankind has come up with the concept of urban green spaces with an understanding to establish the natural balance within cities. Urban green spaces, which are a major part of urban ecosystems, provide many benefits to people, environment, nature and life cycle. All of these benefits provided by the ecosystems are called ecosystem services. In this study, ecosystem services and the benefits of urban spaces from these services are explained and Trabzon City Center Park is evaluated as a model of an urban green space. A design model for improving the ecosystem services of Trabzon City Center Park was created by using photoshop and autocad and the model's benefits to the city was discussed.