Doğu Karadeniz bölümündeki karbonatlı doğal taşların jeolojik ve jeomekanik özelliklerinin araştırılması
Geological and geomechanical characterization of the carbonated natural stones in the Eastern Black Sea region
- Tez No: 392291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
7.8 milyar m3'lük görünür rezervi ile dünya doğal taş rezervinin % 40'ına sahip olan Türkiye, dünya doğal taş ihracatında ikinci sırada yer almaktadır. Karadeniz Bölgesi ise, özellikle Doğu Karadeniz Bölümü'nde bulunan rezervlerle ülkemizde doğal taş potansiyeli açısından beşinci sırada yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, Doğu Karadeniz Bölümü'ndeki karbonatlı doğal taşların potansiyelini araştırmak, oluşum koşullarını incelemek, ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla bu kayaçların jeolojik ve jeomekanik özelliklerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda Kelkit, Esenyurt, Kalecik ve Bahçecik (Gümüşhane) ile Yaylapınar (Bayburt) çevresindeki karbonatlı kayaçlardan 135 adet örnek derlenmiş ve bu örneklerin petrografik ve petrokimyasal özellikleri incelenmiş, indeks ve dayanım özelliklerini bulmak amacıyla örnekler üzerinde çeşitli deneyler uygulanmıştır. Çalışmanın konusunu oluşturan karbonatlı doğal taşların taşıma ve kaplama taşı olarak kullanılabilirlikleri araştırıldığında, Kalecik travertenin porozite değeri, Bahçecik traverteni ve Yaylapınar oniksinin ise tek eksenli basınç değeri dışında, kayaçların tüm özelliklerinin Türk Standartları'na uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has 40% of the world's natural stone reserve with the visible 7.8 billion m3 reserve, and ranked second in the exportation of the world natural stone. The Black Sea Region, with the reserves in the Eastern Black Sea Region ranks fifth in Turkey considering to the natural stone potential. The aim of this study is to investigate the potential of carbonated natural stone in the Eastern Black Sea Region, determining the geological and geomechanical properties of these rocks in order to contribute to the national economy. For this purpose, 135 pieces of carbonated rocks were taken as sample from the districts Kelkit, Esenyurt, Kalecik and Bahçecik (Gümüşhane) and Yaylapınar (Bayburt) and petrographic and petrochemical characteristics of these samples were examined and various experiments were carried out on these carbonated rocks so as to find their strength properties. With the obtained data, the subject of work was the availability use of natural stones as hauling and coating, it has been determined that apart from Kalecik travertine porosity level and Bahçecik travertine and Yaylapınar onyx uniaxial compression values, they comply with the Turkish standards considering to the all properties of the rocks.