Dinamik görüntülerde mikro değişimlerin gerçek zamanlı ölçülmesi
Real time measurement of micro changes in dinamic images
- Tez No: 392296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KESEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Video işlemenin konularından biri olan hareket analizi bir video üzerindeki bir nesnenin ya da bir gözeğin hangi yönde ne kadar hareket ettiğinin tespiti için kullanılır. Hareket analizi sırasında bazen gözekler bir gözeğin kapladığı alandan daha az hareket edebilirler. Böyle durumlarda hareketlerin mikro düzeyde algılanması gerekmektedir. Bunun içinde gözeklerin alt gözek adı verilen ondalıklı değerlerinin tespit edilmesi ve bu alt gözeklerde gerçekleşen hareketin algılanması gerekmektedir. Hareket analizinin kullanıldığı alanlardan biri de malzeme bilimleridir. Malzeme bilimi, biyomedikal, otomotiv, endüstriyel alanda kısaca hayatımızın her alanında büyük önem taşır. Kullandığımız her nesnenin içeriğinde kullanılan malzemenin güvenilirliği, sağlamlığı ve kullanışlılığını artırmak için malzeme biliminde oldukça geniş teknikler bulunmaktadır. Bu tekniklerden biri de çekme deneyidir. Çekme deneyi malzemenin gerilmesi ve kopması gibi malzemenin genel karakteristiklerinin çıkarımını sağlar. Genellikle deney videolarının üzerinde uygulanan hareket analizi alt gözeklerin bulunmasıyla yapılmaktadır. Bu işlemde genel olarak iç kestirim (interpolasyon) yöntemi kullanılır. Bu çalışmada, çekme deneyi sırasında gerçek zamanlı alınan video görüntülerindeki alt gözeklerin üzerinde gerçekleşen mikro değişimlerin uyarlamalı doğrusal regresyon yardımıyla algılanması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A motion analysis which is the topics on video processing, is used for determining an object or a pixel move which direction and how far. During the motion analysis, the pixels sometimes can move less than area of a pixel. In these situations motions should be perceived at micro level. For this, pixels' decimal values which called subpixels must be determined and the motion must be detected in these sub-pixels. Materials science is one of the areas that is used to motion analysis. Material science has great importance in every area for our life such as biomedical, automotive, industry. There are substantial techniques to increase reliability, robustness and practicableness of in the content of each using object in material science. Tensile test is one of these techniques. Tensile test make an inference about general characteristics of material such as stress and elongation at break. Generally, motion analysis which is used on test videos is performed finding of subpixels. In this process, generally interpolation method is used. In this study, the micro level changes that are performed on subpixel taken real time videos' images during the tensile test determine using adaptive linear regression.