Kızılyüksek (Adana, Güney Türkiye) ofiyolitik kromititlerin petrolojisi
Petrology of the ophiolitic chromtites from Kizilyüksek (Adana, South Turkey)
- Tez No: 392297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Güney Türkiye'de yüzeylenen Pozantı‒Karsantı ofiyoliti, genellikle ofiyolitik istifin manto kesimlerinde ve manto‒kabuk geçiş zonuna yakın kesimlerde ekonomik anlamda önemli kromit yatakları içermektedir. Kromititlere ait kromit kristalleri, yüksek Cr# [100×Cr/(Cr+Al)=67‒81] ve 53‒72 arasında değişen Mg# [100×Mg/(Mg+Fe2+)] değerleri ile temsil edilmektedir. Kromititler, 32‒162 ppb arasında değişen ve ortalama 91 ppb gibi düşük toplam plâtin grubu element (PGE) içeriklerine sahiptir. Laurit mineralleri incelenen kromitit örneklerinde en bol bulunan plâtin grubu mineraller (PGM) olup, 72‒97 arasında değişen Ru# [100×Ru/(Ru+Os)] değerlerine sahiptir. Laurit minerallerine ek olarak osmiyum, iridyum ve sperillit kromit kristallerinde birincil kapanımlar hâlinde bulunur. Osmiyum, iridyum ve Ru'ca zengin lauritlerin varlığı, kromit kristallenmesinin kısmen yüksek sıcaklık (1100‒1300 oC) ve düşük ƒ(S2) (-1 ilâ -3 arasında) koşullarında gerçekleştiğini göstermektedir. Kızılyüksek kromititlerine ait kromit kristallerinin yüksek Cr# ve düşük Ti içerikli olması, ayrıca kromit kristallerinin bünyesinde düşük Ti içerikli amfibol kapanımlarının varlığı, söz konusu kromititlerinin oluşum ortamının yitim zonu, kromtitleri oluşturan ergiyiğin boninitik karakterli olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca Kızılyüksek kromititlerinin PGE jeokimyası ve PGM mineraloji söz konusu kromititleri kristallendiren boninitik ergiyiğin farklılaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pozantı‒Karsantı ophiolite from southern Turkey, contains large number of chromitite deposits located mostly in the mantle peridotites, and also close to the Moho transition zone. Chromite grains from the chromitites are represented by high Cr# (67‒81) and their Mg# range from 53 to 72. Chromitites contain low concentration of total plâtinum group elements (PGE) ranging between 32 and 162 ppb, with an average value of 91 ppb. Laurite is the most abundant plâtinum group mineral (PGM) in the investigated chromitites with high Ru# between 72 and 97. In addition to laurite, number of osmium and iridium, and single grain of speryllite were detected as magmatic inclusion in chromite. While the presence of osmium, iridium and Ru‒rich laurites imply that chromite crystallization took place at relatively high temperature (1100‒1300 oC) and low ƒ(S2) (between -1 ‒ -3) conditions. High‒Cr# and low Ti content of chromite grains and amphibole inclusions with low Ti content found in chromite grains suggest chromitites crystallization from boninitic melt, therefore, we suggest island arc tectonic environment for the generation of Kızılyüksek chromitites. In addition, PGE geochemistry and PGM mineralization of Kızılyüksek chromitites show that Kızılyüksek chromitites crystallized from fractionated boninitic melt.