Börülce bitkisinde (vigna sinensis (L.) savi) azotlu gübreleme ve farklı ekim sıklıklarının bazı bitkisel ve tarımsal özelliklere etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 3922
  2. Yazar: MEHMET EMİN BIÇAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
S=&3- 111 öz Çukurova ekolojik şartlarında en uygun börülce ekim sıklı ğını ve N'lu gübre dozunu tespit etmek amacıyla yörede yaygın ola rak ekilen karagöbek çeşidi kullanılmış tır, Denemede börülcenin üç değişik sıra üzeri mesafesinde (15, 30 ve 45 cm) ve iki değişik N dozu (0, ve 6 kg/da) uygulamasında en yüksek verimi sağlayan ekim sıklığı ve azotlu gübre dozu araştırılmıştır. Dekara en fazla dane verimi, 15 cm sıra üzeri ekim sıklı ğı ve 6 kg/da N'lu gübre uygulamasında bulunmuş tur. Sır a aralığı a- zaldıkça bakla sayısında, bakla uzunluğunda, yan dal sayısında bir a- zalma, bitki boyu ve dekara verimde bir artış gözlenmiştir. Ayrıca tarımsal karakterler arası ilişkiler araştırılmış', bitki boyu ile yan dal sayısı arasında olumsuz ve güvenilir, bitkideki tane veri-(/ mi ile bakla sayısı ve tohum sayısı, bin tane ağırlığı ile tane ve rimi arasında olumlu ve güvenilir ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study was conducted 'to determine the most suitable intra-row spacing and N dose for cowpea grown under the ecological conditions of Çukurova region. Three different intra-row spacinris, 15 cm, 30 cm, and 45 cm with two different M doses, 0 and 6 kg/da, were studied. The local cowpe'a' cultivar“karagöbek”was the only plant material used for planting. According to the results of the study, it was determined that the highest seed yield was obtained from the treatment combina tion of 15 cm intra-row spacing with a N application of 6 kg/da. While reducing the intra-row spacing caused the number of pods/- plant, the length of pods, and the number of branches per plant to decrease it resulted in taller plants and increased yields. When the relations among plant characteristics were investigated, it was found that the relation between plant height and the number of branc hes was negative and significant. However, the relations between the seed yield/plant and the. number of pods/plant, the seed yield/plant and the number of seeds/plant, and between 1000 seed weight and seed yield per plant were positive and significant.