Mutfak ve banyo dolabı satın alma davranışlarında tüketici tutumlarının demografik özelliklere göre araştırılması: Trabzon ili örneği, Ortahisar ilçesi
Investigation of consumers attitudes according to the demographic characteristics in buying behaviors kithchen cabinet and bathroom cabinet: Case study of Trabzon province, Ortahisar town Turkey
  1. Tez No: 392322
  2. Yazar: NECAT BERBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yaşam alanı olarak mutfak ve banyo, kullanıcılar açısından oldukça önem arz eden mekânlardır. Bu nedenle, insanlar için sosyo-ekonomik koşullar, fizyolojik ve psikolojik etkenler sonucu yeterli malzeme kalitesine ve kişiye uygun bir biçimlenişe sahip fonksiyonel bir mutfak ve banyo kullanma tercihi artmaktadır. Özellikle mutfak birçok işlevi olan bir mekân birimidir. Bu bağlamda gerek mutfakta gerekse banyo da kullanılan mobilyanın malzemesi ve estetik özellikleri kullanıcının aktif kullanımına, rahatlığına ve fiziksel sağlığına destek olacak niteliklere sahip olmalıdır. Bu yüksek lisans çalışmasında, katılımcıların mutfak ve banyo dolaplarından memnun olup olmadıkları, mutfak ve banyo dolaplarının kullanımı esnasında karşılaşılan sorunların belirlenmesi, kullanıcıların sahip oldukları üründen memnun olmadıkları durumda tepkilerinin ölçülmesi, satın aldıkları ürünlerde ne tür problemlerle karşılaştıklarının belirlenmesi, tüketicilerin mutfak ya da banyo dolabı satın alma aşamalarındaki tutumlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Trabzon Ortahisar ilçeşinde bir anket çalışması yapılmış ve sonuçlar istatistiksel olarak irdelenmiş, tablolarla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kitchens and bathrooms as living space are places great importance in terms of users. Therefore, the socio-economic conditions for the people, the choice to use a functional kitchen and bathroom having an appropriate configuration for person and sufficient material quality as a result of physiological and psychological factors is increasing. Especially the kitchen is a space unit with many functions. In this context, material and aesthetic properties of furniture used both in the kitchen and bathroom must have qualifications that will support the comfort, active use and physical health of user. In this master thesis, it has been aimed to determine that the participants whether they are satisfied with their kitchen and bathroom cabinets, the problems encountered during the use of kitchen and bathroom cabinets, the response in case they are not satisfied with the product that users have, encounter what kind of problems in the products they buy, the behaviors of consumers buying kitchen or bathroom cabinet. For the purpose, a survey study has been conducted in Trabzon province Ortahisar town and conclusions have been examined as statistically and showed by tables.