Sıçanlarda böbrek iskemi/reperfüzyonu ile oluşturulan oksidatif hasarda apelin hormonunun etkisi
Effect of apelin hormone on renal ischemia/reperfusion induced oxidative damage in rats
  1. Tez No: 392365
  2. Yazar: BURAK BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA KIRBAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Apelin, APJ reseptörü için ligand olarak tanımlanmış peptit yapılı bir hormondur. Apelin ve APJ'nin birçok periferal dokuda sentezlendiği bilinmekte ve memelilerdeki böbrek dokusunda tespit edilmesi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu çalışma apelin-13'ün üç farklı dozda böbrek iskemi reperfüzyonu (I/R) üzerindeki etkisini araştırmak üzere gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Sprague-Dawley cinsi toplam 35 adet erkek sıçan kullanılarak 5 grup oluşturuldu (n=7). Sham (kontrol) grubunda hayvanların sağ böbrekleri diseke edildi. I/R grubunda sağ böbrek diseke edilerek sol böbreğe 45 dk iskemi ve ardından 3 saat reperfüzyon uygulandı. Apelin-13 uygulanan gruplarda ise (1, 10 ve 100 μg) I/R grubundan farklı olarak iskemi başlangıcında apelin-13 intraperitonal (i.p.) olarak verildi. Serum örneklerinden BUN, kreatinin, sodyum, potasyum, klor, total protein, albumin, AST, ALT ve GGT otoanalizör ile TNF-α, IL-1β, IL-6, TAS ve TOS parametreleri ELISA yöntemiyle belirlendi. Böbrek dokusundan MDA, SOD, CAT ve GSH-Px düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Apelin is a peptide structure hormone, which is defined as the ligand from APJ receptor. Apelin and APJ, which are known that synthesized in several peripheral tissues and draw attention to the detection of kidney tissue in mammals. This study was carried to investigate three different doses of Apelin-13 effect on the renal ischemia reperfusion (I/R). In the study, 35 Sprague-Dawley male rats were used in total and 5 groups are created (n=7). In Sham (control) group, right kidneys of the animals were dissected. In I/R group, while dissecting right kidneys, 45 min. ischemia and after that 3 h. reperfusion were applied. In the groups in which apelin-13 is applied (1, 10 and 100 μg), different from I/R group apelin-13 was given as intraperitoneal (i.p.) at the outset of the ischemia. BUN, as a sample of the serum, creatinine, sodium, potassium, chloride, total protein, albumin, AST, ALT and GGT autoanalyzer and TNF-α, IL-1β, IL-6, TAS and TOS parameters were specified by ELISA analysis. MDA, SOD, CAT and GSH-Px levels of renal tissue are measured. According to serum biochemical parameters, a significant increment was observed in all groups other than chloride and GGT groups with respect to sham groups.