Hasan dağı (Aksaray-Niğde) örümcek faunası
Hasan mountain (aksaray-niğde) spider fauna
  1. Tez No: 392386
  2. Yazar: HAKKI ONUR KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Aksaray ve Niğde il sınırları içinde yer alan Hasan Dağı'ndan 2013 yılının Temmuz ayından başlayarak 2014 yılının Haziran ayına kadar iki yıl süre ile devam eden arazi çalışmalarında Araneae takımına ait örnekler toplanmıştır. 2418 ergin bireyin incelenmesi sonucunda 23 familya, 71 cins ve 117 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden daha önce erkek bireyler üzerinden tanımlanmış olan Xysticus tenuiapicalis Demir, 2012 türünün dişi eşeyi ilk kez bu çalışma ile tespit edilmiştir. Ayrıca, Lathys stigmatisata (Menge, 1869) türü Türkiye faunası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
The spider specimens belonging to Araneae order were collected by field studies from Hasan Mountain located in between the provinces of Niğde and Aksaray during two years, beginning from July 2013 to June 2014. As a result of examination of 2418 adults specimens, 117 spider species belong to 71 genera in 23 families were recorded. The females of Xysticus tenuiapicalis Demir, 2012 which known from only male specimens, have been recorded for the first time. Also, the species of Lathys stigmatisata (Menge, 1869) is a new record for Turkish spider fauna.