Muğla bölgesinin rüzgâr potansiyelinin belirlenmesi ve rüzgar enerjisi analizinin yapılması
Determination of wind potantial and analysis of wind energy for Mugla region
  1. Tez No: 392397
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye enerji alanında büyük oranda dışa bağımlı olan, aynı zamanda talep edilen enerji ihtiyacı sürekli artan ve gelişmekte olan bir ülke konumunda bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı yeni ve temiz enerji teknolojilerine olan ilgi, hızlı bir artış göstermektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları, atmosferi kirleten fosil yakıtlar ile karşılaştırıldığında, çevre dostu bir enerji türüdür. Rüzgâr enerjisi, yenilenebilir enerji kaynakları içinde dünyada ve ülkemizde kullanımı en hızlı yayılan enerji kaynaklarından birisidir. Türkiye'nin genel olarak rüzgâr enerjisi potansiyelinin kıyı kesimlerde yoğunlaştığı dikkat çekmektedir. Bu açıdan bakıldığında, Türkiye'nin kıyı kesimlerinin rüzgâr karakteristiklerinin incelenmesi ve rüzgâr enerjisi potansiyelinin ortaya konulması oldukça önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye'nin güney batı kıyı şeridinde bulunan Muğla Bölgesinin rüzgâr karakteristikleri ve rüzgâr enerjisi potansiyeli incelenmiştir. Bu amaçla, Muğla Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden, 2010 ve 2013 yıllarını kapsayan 10 m yükseklikten elde edilen rüzgâr verileri bölgedeki 4 farklı istasyon (Datça, Fethiye, Marmaris, Köyceğiz ilçeleri) için alınmış ve bu veriler Weibull dağılım metodu ve WAsP rüzgâr analiz programı kullanılarak incelenmiştir. Değerlendirmeler sonucunda ilçelere uygun türbin seçimi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, incelenen rüzgâr hızlarının Weibull dağılımına yüksek oranda uyduğu gözlenmiştir. İlçelerin Weibull ortalama güç yoğunlukları hesaplanmış ve rüzgâr karakteristikleri ortaya konmuştur. Ayrıca, bütün ilçeler için türbin seçimi değerlendirmesi yapılmıştır. Fethiye, Marmaris ve Köyceğiz ilçeleri için Vestas V52 (850 kW) türbini seçilmiş fakat kapasite faktörleri değerlendirildiğinde bu ilçelere rüzgâr santrali kurulması, yatırım açısından uygun bulunmamıştır. Datça ilçesi için Vestas V112 (3 MW) türbini seçilmiş ve kapasite faktörü %37 olarak bulunmuştur. Bu değer rüzgâr santrali kurmak için anlamlı bir değerdir. Ayrıca, bu türbinin yıllık ortalama enerji üretimi 9.61 GWh olarak hesaplanmıştır. Hâkim rüzgâr yönü Datça istasyonu için 315o ile kuzey-batı yönünde esmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country largely dependent on foreign, at the same time requested energy requirements is constantly increasing and it is a developing country. For these reasons, the interest in new and clean energy technology shows a rapidly increase. Renewable energy sources are forms of energy which is an environmentally friendly when is compared fossil fuels which is pollute the atmosphere. Wind energy is one of the sources which are most widespread in renewable energy sources in the world and in our country. Wind energy potential of Turkey is usually concentrated in coastal areas. Therefore, investigation of wind characteristics and determination of wind energy potential are very important in coastline of Turkey. In this study, wind characteristics and wind energy potential of Muğla region, which is located in the south-west of Turkey, was investigated. For this purpose, wind data, consisting of wind speed between 2010 and 2013 years were measured at the 10 m height for 4 ground stations (Datça, Fethiye, Marmaris, Köyceğiz) which is operated by the Turkish State Meteorological Service, was analyzed by using Weibull distribution methods and WAsP analysis program. The result of evaluations, the selection of appropriate turbine was made for all station. According to obtained results, wind speeds followed Weibull distributions. The Weibull average power densities and wind characteristics was calculated. Furthermore, the selection of appropriate turbine was made for all stations. Vestas V52 (850 kW) turbine was selected for Fethiye, Marmaris and Köyceğiz but these districts was not appropriate in terms of investment with regard to capacity factors. Vestas V112 (3 MW) turbine was selected for Datça and the capacity factor was found as 37%. This value is a significant value to build a wind power plant. In addition, the average annual energy production of the turbine is calculated as 9.61 GWh. The most probable wind direction is on 315o, north-west.