110R anacı üzerine aşılı merlot üzüm çeşidi omcalarına uygulanan farklı biyofungusit ve dozlarının fidan özellikleri üzerine etkileri
Affect of different doses and biofungicides on growth characteristics of merlot vines grafted on to 110R rootstock
  1. Tez No: 392405
  2. Yazar: MAJED NOOR AL-DEEN MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KORKUTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma 2014 yılında Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Uygulama alanında, Merlot/110R fidanları üzerine farklı dozlarda uygulanan Bacillus subtilis (0, %2, %4, %8) ve Trichoderma harzianum (0, 5g/L, 10g/L, 20g/L)' un asma fidanlarının gelişimi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Her bir fidan 4 farklı dozda biyofungusit (Sim Derma ve Sim Bacil) solüsyonuna 5dk süresince batırılıp bekletilmiştir. Araştırmada fidan tutma oranı, ana sürgün sayısı, koltuk sürgün toplamı, yaprak sayısı, yaprak alanı, yaprak yaş ve kuru ağırlığı, sürgün çapı, sürgün uzunluğu, anaç çapı, aşı noktası çapı, kalem çapı, kök sayısı, kök uzunluğu, kök yaş ve kuru ağırlığı, sürgün yaş ve kuru ağırlığı kriterleri incelenmiştir. Bacillus subtilis; genel koltuk sürgün toplamı, dip kök yaş ve kuru ağırlığı üzerine azaltıcı etkilerde bulunmuş, diğer kriterlerde artırıcı bir etki göstermiştir. Trichoderma harzianum ise koltuk sürgünü toplamı, ana sürgünde bulunan toplam koltuk sürgünü sayısı, ana sürgün çapı, yan kök yaş ağırlığı ve genel sürgün kuru ağırlığı üzerine azaltıcı etkiler yapmış; diğer kriterler üzerine ise pozitif bir etki yapmıştır. Sonuç olarak tüm biyofungusitler ve dozları incelendiğinde Bacillus subtilis' in %8 ve Trichoderma harzianum 5 g/L dozunun Merlot/110R fidanlarında olumlu etkiler yaptığı söylenebilir. Bu nedenle araştırıcılar tarafından bundan sonra yapılacak olan çalışmalarda bu dozların kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in 2014 at Namik Kemal University Agricultural Faculty Department of Horticulture Practice Area, in order to identify the effects of different doses Bacillus subtilis (0, 2%, 4%, 8%) and Trichoderma harzianum (0, 5g/L, 10g/L, 20g/L) on Merlot/110R young plants. For this purpose, each young plants were dipped into 4 different doses of bio-fungicide's (Sim Bacil and Sim Derma) solution for 5min before they were planted. In this research, taking ratio of young plants, number of main shoots, total number of lateral shoots, leaf area, leaf fresh and dry weight, shoot diameter, shoot length, rootstock diameter, number of root, root length, root fresh and dry weight, shoot fresh and dry weight were evaluated. Bacillus subtilis decreased total number of lateral shoots, root fresh and dry weight; also the Trichoderma harzianum decreased total number of lateral shoots, lateral shoots number in main shoot, main shoot diameter, lateral root fresh weight and total shoot dry weight. Bio fungucide treatments are increased the other criterias. As a result, Bacillus subtilis dose 8% and Trichoderma harzianum dose 5g/L had a positive effect on Merlot/110R graft combination. Therefore; it is suggested that these doses can be used for further studies.