Konfeksiyonda simülasyon tekniğiyle yalın üretim sistemlerinin incelenmesi
Examination of lean manufacturing systems by simulation technique in apparel industry
- Tez No: 392406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde uluslararası rekabet hızla büyümektedir. Firmalar çağın dinamik yapısına ayak uydurmak için, yeni sistemleri, teknikleri ve teknolojileri bünyelerine adapte etmek zorundadırlar. Özellikle konfeksiyon sektörü, sipariş adetlerinin azalması ve ürün çeşitliliğinin artması nedeniyle geçmişteki çok adetli, az çeşitli siparişleri karşılamaya yönelik üretim yapısından sıyrılmakta, üretim bantlarını yalın üretim prensiplerine göre oluşturma çabası içerisindedir. Ancak sistem değişikliklerinin en dikkatli şekilde planının yapılması bile bazen analizcileri büyük hata yapmaktan alıkoyamamaktadır. Bu yapılan hatalara makine kapasitelerinin yanlış eşleştirilmesi, beklemedeki parçalar için yetersiz alanın ayrılması örnek olarak verilebilir. Bu çalışmada, konfeksiyonda yalın üretim yapılan bir işletmede, üç farklı ürünün üretim süreçleri incelenerek üretim süreleri belirlenmiş, sürelerin gösterdiği istatistiksel dağılım göz önüne alınarak, simülasyon modelleri oluşturulmuştur. Modelin geçerliliği günlük üretim adedi baz alınarak istatistiksel olarak kontrol edilmiştir. Daha sonra yalın üretim gereklerine bağlı olarak mevcut modeller yeniden tasarlanıp SIMUL8 yazılımında alternatif modeller oluşturulup incelenmiştir. Bunun yanı sıra, simülasyon uygulamasıyla hat dengelemeyi sağlayacak yeni bir algoritma geliştirilmiştir.“Kalp Algoritması”adı verilen uygulama, tüm modeller üzerinde denenmiş ve kişi başı üretimi arttıracak, olumlu geri dönüşler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, international competition is rapidly growing. In order to keep pace with the dynamic nature of time, companies are required to adapt new systems techniques and technologies to their structure. Especially apparel industry is stripped from the former structure of bulk production and is in an effort to form their production line according to lean manufacturing principles, due to the increasing number of orders and product diversity. On the other hand, even making the most careful plans cannot prevent the analysts to make big mistakes sometimes. Examples of these mistakes can be given as mismatch of machine capacities and allocation of insufficient space for items in queue.In this study, production time of three different products are determined by examining their production process and simulation models of these products are created by implementing statistical distribution of production times in an apparel company which is considering lean manufacturing principles. The validation of simulation models are done on the basis of total daily production statistically. Afterwards, recent models are redesigned according to lean production principles, alternative models are created and examined in SIMUL8 software. In addition, a new algorithm which allows line balancing in simulation applications is developed.“Heart Algorithm”called application tested on all models and positive feedback which increase the production per person has received.