Sürekli dalgacık dönüşümü ile yüzey ölçümü
Surface measurement by continuous wavelet transform
  1. Tez No: 392409
  2. Yazar: LÜTFİYE TÜRKKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KOCAHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı, bir dijital projektör ve bir CCD kameradan oluşan standart ızgara yansıtma tekniği ile bir ve iki boyutlu sürekli dalgacık dönüşümü (1D ve 2D SDD) kullanılarak cisimlerin üç boyutlu profillerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Hedef cisimlerin yüzey profili, çapraz optik eksen geometrisi ile deneysel olarak ele alınmıştır. Tek ve iki taşıyıcı frekans ile iki çeşit ızgara deseni oluşturularak elde edilen hedef cisimlerin görüntüleri, cisimlerin üç boyutlu görüntüsüne ulaşmak için, 1D ve 2D-SDD ile analiz edilmiştir. Ayrıca, görüntülere gürültü eklenerek ve aynı hesaplar tekrarlanarak, elde edilen profiller karşılaştırılmıştır. Sonuçta, bu tekniklerin benzeşim ve deneysel uygulamaları sunulmaktadır ve gürültülü görüntülerin işlenmesinde kullanılabilirliği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is determine the 3 dimensional (3D) profile measurement with standard fringe projection technique, consist of CCD and a projector, by the 1 and 2 dimensional (1D and 2D) continuous wavelet transform (CWT) phase method. Profile measurement of an object is made experimentally by cross optical axis geometry. Images, by using fringes with one and two carrier frequency, taken from this setup are analyzed with 1D and 2D CWT and 3D profiles of objects are obtained. In addition, noise is added to images and the same calculations are repeated for them, and profiles are compared with without noisy ones. Numerical simulations and actual experiments are carried out to show the validity of this technique for finding the phase distributions from the noisy images.