Bir traktör kabininde klimadan çıkan havanın hız, nem ve sıcaklık dağılımının hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemi ile modellenmesi
A tractor cab air conditioning speed of the air leaving the humidity and temperature distribution of computational fluid dynamics method and modeling
  1. Tez No: 392408
  2. Yazar: SERHAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. POYRAZ ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Traktör kabinleri insanların tarım ile uğraşırken onları dış etkilerden, traktör kazalarından koruduğu gibi üretimin de daha sağlıklı ve konforlu bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlar. Kabin içindeki sürücünün iklim şartlarından olumsuz etkilenmemesi için klima sisteminin de verimli olması ve sürücü konforunu sağlaması amaçlanır. Bu çalışmada Hattat A 110 Maxi modeli traktörün kabini içerisindeki klimadan üflenen havanın sıcaklık, nem ve hava hızı dağılımını belirlemek amacıyla hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemi ile sayısal analizi yapılmıştır. Analiz yapılmadan önce traktör kabini içerisinden sıcaklık, nem ve hava hızı ölçümleri alınmış ve bu ölçüm değerleri bilgisayara kaydedilmiştir. Bu ölçümler yaz ve kış mevsimi olmak üzere iki kez alınmıştır. Traktörün katı modeli Pro-Engineer programı ile oluşturulduktan sonra Ansys Design Modeler programında sayısal ağ yapısı oluşturulmuştur. Analizi yapılacak olan traktör kabinin yüzeyleri için sınır şartı isimlendirmeleri yine bu program aracılığı ile yapılmıştır. Bu aşamalardan sonra analiz için dosya Ansys Fluent programına okutulmuş ve analiz bu programda yapılmıştır. Analiz çalışması bittikten sonra hava hızı , nem ve sıcaklık dağılımları, sensör ölçümü yapılan noktalardan kesitler alınarak bu kesitler üzerinde kontur olarak gösterilmiştir. Ayrıca ölçüm yapılan noktalar ile analiz değerleri arasında da yüzdesel olarak farklar tablo ve grafiksel olarak ortaya konulmuştur. Sonuç olarak bu traktör kabini için yaz ve kış koşullarında traktör içerisindeki havanın sıcaklık, nem ve hava hızı ölçüm değerleri ile analiz değerleri karşılaştırılması yapılmış ve ortaya çıkan farkları azaltmak için gerekli öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tractor cabins protect people from external effects and tractor accidents while they are doing agriculture. Also enable the production to be made more healthy and comfortable. Air conditioning system is being efficient is aimed for the driver, in the cabin, is not to be effected negatively from climate conditions. İn this study, digital analysis was made by using Computational Fluid Dynamics method in order to determine the distribution of temperature, humidity and air velocity of the air blown from the air conditioner in the Hattat A 110 Maxi model tractor's cabin. These measurements were taken twice, in the summer and winter seasons. Digital network structure was created by Ansys Design Modeler after solid model of tractor had been made by Pro-Engineer program. Naming the boundary condition for the surface of the tractor cabin also was made by Ansys Design Modeler program. After these stages the data was written on Ansys Fluent program and analysis was made. After analysis had been finished, sections were taken from the spots which took a reading by sensor. Air velocity, humidity and temperature distribution are shown as contour on the sections. Also the percental differences between the spots which took a reading and analysis data are revealed by graffics and tables. As a result, measurement data of temperature, humidity and air velocity of the air in the cabin are compared with analysis data in summer and winter conditions and suggestions are offered to decrease the differences.