Tekirdağ ili Malkara ve Süleymanpaşa ilçelerindeki bazı köylerin toprak verimliliklerinin belirlenmesi
Determination of the soil fertiliy in some villages of the Malkara and Süleymanpaşa districts of Tekirdag province
  1. Tez No: 392417
  2. Yazar: SERHAT FİDANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKMAZ BELLİTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, yoğun bir şekilde buğday-ayçiçeği ekim nöbeti yapılan Tekirdağ İli'ne ait Malkara ilçesinde bulunan 2 köy ile Süleymanpaşa ilçesinde bulunan 9 adet köyden alınan toplam 34 adet toprak örneğinin bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerini incelemek ve mevcut verimlilik durumlarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kullanılan toprak örneklerine ait pH değerleri bakımından çoğunlukla“nötr”ve“hafif alkalin”karakterlidir. Toprak örneklerinin tamamının“tuzsuz”olduğu bulunmuştur. Toprak örneklerinin CaCO3 içerikleri dikkate alındığında, 14 tane toprak“az kireçli”, 14 tane toprak“kireçli”ve 6 tane toprak ise“orta kireçli”olarak analiz edilmiştir. Toprakların tamamının organik madde içerikleri ortalama bir değer olarak“% 1.34 olup, ”çok az“ ve ”az“ sınıfına girerek organik maddece ”yetersiz“ olarak değerlendirilmektedir. Toprak örneklerinin ortalama % N değeri % 0.07 olup, ”az“ sınıfına girmektedir. Toprak örneklerinin ortalama (ppm olarak) P, K, Ca ve Mg değerleri ise sırasıyla 18.1; 192.5; 5101.1 ve 376.6 ppm olarak tespit edilmiştir. Fosfor içerikleri dikkate alındığında toplam 3 adet toprak örneği ”az“, 24 adet toprak ”yeterli“, ve 7 tane toprak örneği ise ”fazla“ sınıfına girmektedir. Aynı şekilde toplam 24 adet toprak örneğinin potasyum içeriği 140-370 ppm arasında olup ”yeterli“ sınıfına girmektedir. Toprakların Ca ve Mg içerikleri bakımından büyük bir çoğunluğunun ”yeterli“ olduğu ortaya konulmuştur. Toprak örneklerinin ortalama Fe ve Cu içerikleri sırasıyla 17.18 ve 2.42 ppm olup, ”yeterli“ sınıfına girmektedir. Toprak örneklerinin ortalama Zn içerikleri 0.58 ppm olup, toprakların yaklaşık % 88'inde (30 adet toprak örneği) ”az“ düzeyde Zn olduğu ortaya konulmuştur. Ortalama Mn içerikleri 19.34 ppm olup, örneklerin % 62'sinin Mn içeriği bakımından ”az" sınıfına girdiği görülmektedir. Bu çalışma sonuçlarının, Tekirdağ ili çiftçilerine toprak-bitki analizlerinin yaptırılmasının önemi ve özellikle toprak analiz sonuçlarına göre yapılacak bilinçli gübrelemenin yararları konusunda rehberlik yapacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This survey is carried out to examine the physical and chemical characteristics and also to identify current fertility of a total of 34 soil samples taken from intensive wheat-sunflower alternation done 2 villages in Malkara district and also in 9 villages in Süleymanpaşa district belongs to Tekirdağ Province. The soil samples which is used in the survey are mostly characterized“neutral”and“slightly alkaline”in the respect to pH value. The entire soil samples are found“salt-free”. Considering the content of CaCO3 of the soil samples are analyzed as follows, 14 soil sample“less calcareous”, 14 soil sample“calcareous”and 6 soil sample“medium calcareous”. Content of organic material of all soil samples as an avaregae value of %1.34, are classified as“too few”and“few”and qualified as“deficient”in point of organic material. Average value of %N of the soil samples is %0.07 and classified as“few”. Average P, K, Ca ve Mg values (as ppm) of soil samples are stated as follows 18.1; 192.5; 5101.1 and 376.6 ppm. Considering the Phosphor content, soil samples are classified as it follows, 3 soil samples“few”, 24 soil samples“ sufficent”and 7 soil samples“excessive”. Similarly in a total of 24 soil samples the content of Potassium is between 140-170 ppm and classified as“ sufficent”. In point of Ca and Mg content of the soil samples most of them are stated as“ sufficent”. The order of average value of Fe and Cu of the soil samples are 17.18 and 2.42 ppm and classified as“sufficent”. Average Zn content of soil samples is 0.58 ppm and also about 88 percent of the soil samples (30 soil samples) are found in the level of“few”. Average Mn content of the soil samples is 19.34 ppm and in point of Mn content, 62 percent of the soil samples classified as“few”. With this survey results, it is considered that it'll guidance the farmers of Tekirdağ City about significance of performing soil-plant analysis and especially benefits of conscious fertilizing according to results of soil analysis.