Forecasting intermittent demand using Cox process
Cox prosesi kullanarak aralıklı talep tahmini
- Tez No: 392427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FAHRETTİN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Düzensiz talep rastgele meydana gelen ve pek çok dönemde hiç bir talebin olmadığı talep biçimidir. Sıfır, talep oluşumu ve talep boyutunun değişkenlik göstermesi düzensiz talep tahminini zor hale getirmektedir. Düzensiz talep tahmini yapabilmek amacıyla özel amaçlı teknikler geliştirilmiştir. Croston yöntemi düzensiz talep tahmini için geliştirilen ilk yöntem olup orijinal yöntemden sonra değişimler yapılarak varyasyonları geliştirilmiştir. Bu çalışmada, Croston yöntemi ve Croston metodunun üç varyasyonu olan Syntetos ve Boylan, Levn ve Segerstedt ile Vinh metodları ele salınmıştır. En iyi performansı elde etmek i cin tahmin yöntemlerine ait parametreler Excel C çözücü ile dinamik olarak optimize edilmiştir. Ayrıca daha iyi performans selde etmek amacıyla aralıklı talep tahmini için Cox prosesi kullanılmıştır. Cox prosesinin ve Croston bazlı yöntemlerin performanslarını karşılaştırmak için yapay veri ve gerçek veri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Irregular demand occurs at random with many time periods showing no demand at all. Occurrence of zero demand and the variability of demand size make irregular demand forecasting a hard work. In order to generate forecasts for irregular demand, ad hoc techniques have been developed. Croston's method is developed for irregular demand forecasting and after the original method there have been some improvements on the method which constitute its variants. We consider Croston's method and three variations of Croston's method which are Syntetos and Boylan, Levn and Segerstedt and Vinh irregular demand forecasting methods. Smoothing parameters of the forecasting methods are optimized dynamically via Excel SOLVER in order to achieve best performance. Moreover Cox process is applied for intermittent demand forecasting with an aim of performance improvement. We compare performance of Cox process with Croston's method and its variations on simulated data and real data.