Analyzing of electroencephalography signals using independent component analysis
Elektroensefalografi sinyallerinin bağımsız bileşenler analizi yöntemi ile analizi
- Tez No: 392430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ OKKESİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Epilepsi sıklıkla rastlanan merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Epileptik nöbet beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan bir klinik tablodur. Hastada klinik olarak belli bir süreye sınırlı, bilinç, davranış, duygu, hareket veya algılama fonksiyonlarına ilişkin bozukluk görülür. Elektroensefalografi beynin elektriksel aktivitesini yüzey elektrotlarıyla kafa derisi üzerinden ölçer. Bu nörofizyolojik bilgiler genellikle teşhis amaçlı olarak kayıt edilir.EEG epilepsi hastalığının teşhisi içi den kullanılır. Bağımsız bileşenler analizi EEG sinyalinden , birbirinden bağımsız olan bileşenler ayırmak için kullanılır. Bağımsız bileşenler analizini kullanarak beyindeki epileptik nöbetlere sebep olan kaynaklar bulundu.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a serious disorder a central nervous system that predisposes those affected to recurrent seizures.A seizure is a sudden breakdown of the neuronal activity of the brain.People suffer from recurrent seizures that ocur at unpredictable times and usually without warning. Electrical activity in various areas of the brain can be measured through the placement of electrodes on the scalp,on the surface of the brain or within its depths.This neurophysiological data is broadly referred to as EEG, and is often recorded for diagnostic purposes. Independent Component Analysis(ICA) was used to extract independent signals from EEG signal .We used independent component analysis and obtained epileptic source in the brain.