Evaluating effect of Wii exercise on Parkinson's disease-related tremor signals
Wii egzersizinin Parkinson hastalığı üzerindeki etkisinin ilgili tremor sinyalleri ile değerlendirilmesi
- Tez No: 392431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ OKKESİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Parkinson Hastalığı beynin basal ganglia bölümünde bulunan subtalamik çekirdek tarafından üretilen dopamin miktarının azalması sonucu meydana gelen nörodejeneratif bozukluktur. Türkiye'de görülme oranı 3/1000 iken Avrupa ve Batı Avrupa ülkelerinde bu oran 2/1000 ile 5/1000 arasındadır. Hastalığın en belirgin semptomu tremordur. Tremor, rutin kasılmaları yöneten kasların, karşılıklı olarak donatılmış sinirlerinin sebep olduğu ritmik ve istemsiz salınımlardır. Tremor yaşlı bireylerde % 95, genç bireylerde ise % 5 oranında görülür. Dünya üzerinde görülme sıklığı 350/100.000, Türkiye'de % 4 şeklindedir. Wii Nintendo firmasının geliştirdiği bir oyun konsoludur. Bu oyunlar temelde dengeye dayalı olup vücudun ilgili kasları üzerinde etkilidir. Bu çalışmada, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Nöroloji Kliniği' nde tedavi görmekte olan hastalardan tremor sinyali kaydedildi. Sinyal kayıt periyodu Wii egzersizinin öncesinde ve sonrasında, Wii egzersizinin tremor üzerindeki etkisini değerlendirecek şekilde düzenlendi. Parkinson hastalığı tanısı almış ve aynı tür ilacı, benzer sürelerde kullanan 11 hastadan ivmeölçer sensör ile tremor sinyali kaydedilerek 3 parametre (tremor yoğunluğu, maksimum spectrum değerinin frekansı, ve orta frekans) hesaplandı. Çalışmanın sonunda, wii egzersizinin sadece bir kaç hastanın tremor semptomunu iyileştirdiği, diğer hastalarda aynı etkiyi yapmadığı görüldü. Gelecekte ki çalışmalarda tremor semptomunu iyileştirici yöntemler kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's Disease is a neurodegenerative disorder that is affected loss of dopamine in subthalamic nucleus in basal ganglia. Ratio of PD is 3/1000 in Turkey, and is between 2-5/1000 for United States and west Europe countries. Tremor is a main symptom of Parkinson's Disease. Tremor is the most common impairment of movement, and it is called as a rhythmic and involuntary oscillation of a body part, caused by reciprocal innervations of a muscle, which leads to repetitive contractions. Prevalence of tremor is 95% in old people, and 5% in young people. Also prevalence of tremor is 350/100.000 around the World, and is 4% in Turkey. Wii is the game console which is developed from Nintendo Company. These games are based on body balance, and effective on related muscles of human body. In this study, tremor signals were recorded from patients who are treated in Clinics of Neurology in Bezmialem Vakif University Faculty of Medicine and Hospital. The period of recording was arranged as before Wii exercise, and after Wii exercise to evaluate effect of wii exercise on tremor symptom. Tremor signals were recorded with using accelorimeter from 11 PD patients who are taking same drugs for same duration, and 3 parameters (tremor intensity, highest peak, and median frequency) were calculated. At the end of the study, wii exercise improved just a few subjects' tremor symptoms but there was not observed the same effect on the other subjects' tremor symptoms. In the future study new methods will be used to improve tremor symptom.