EEG signal analysis in conversion disorder patients
Konversiyon bozukluğu hastalarında EEG sinyal analizi
  1. Tez No: 392432
  2. Yazar: ZEYNEP AKTEMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİME AKDEMİR AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Psikoloji, Engineering Sciences, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, konversiyon bozukluğu hastaları ile sağlıklı kontrol gruplarında işitsel uyaranlar kullanarak ve bu uyaranların beyinde oluşturduğu dalgaların elektrofizyolojik (EEG) parametreler ile ilişkilendrilip karşılaştırılması sağlanmıştır. Gönüllü onam formu ile izinleri alınmış gönüllülerden alınan beyin sinyalleri Brain Vision V-Amp EEG cihazı kullanılarak kaydedilmiştir. Sinyaller beynin 6 bölgesinden alınmıştır. Bu bölgeler, Frontal, Cental ve Parietal sağ ve sol simetrik loblardır. Sinyaller kaydedilirken kişilere sesli uyaran dinletilmiştir. Bu uyaran 10 dakikadan oluşmaktadır ve içeriğinde 2 dakika sessizlik, 2 dakika ambulans sireni, 2 dakika sessizlik, 2 dakika rahatlatıcı müzik ve 2 dakika sessizlik vardır. Alınan EEG sinyalleri MATLAB programında Ayrık Dalgacık Dönüşümü ile alt bantlrına ayrılmıştır. Tüm bantlarda Shannon Entropy değerlerine bakılmıştır. Bu işlemler sonucunda dalgalar sayısal verilere dönüştürülmüştür. Elde edilen sonuçlar SPSS Statistics22.Versiyon programı kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bağımsız Örneklem t Testi kullanılarak iki grubun değerleri karşılaştırılırken, Eşleştirilmiş Örneklem t Testi kullanılarak her bir grupta ayrı ayrı olmak üzere ardışık uyaranların oluşturduğu etkiye bakılmıştır. Bazı bantlarda anlamlı ayrışmalar elde edilirken, bazı bantlarda hipotez reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the signals were compared conversion disorder patients and healthy control group by receiving electrophysiological (EEG signals) parameters during auditory stimuli. Brain signals received from volunteers with consent obtained permission by using EEG Brain Vision V-Amp device. Signals were recieved 6 brain region these were Frontal, Central and Parietal right and left symmetry lobes. While signals were collecting the auditory stimuli was listened. This auditory stimulus was 10 minutes and it was formed 2 minutes silence, 2 minutes ambulance siren, 2 minutes silence, 2 minutes relaxation music and 2 minutes silence. These EEG signals were divided subbands on MATLAB with Discrete Wavelet Transform and all bands were evaluated with engineering method that was Shannon Entropy. This process results in waves converted to digital data. These results were compared with a statistical program that was SPSS Statistics 22.Version. Independent Sample t Test was used for compare two groups (conversion disorder patients and healthy control group) and also Paired sample t test used for separately in each group and they were analyzed using the effect created by successive stimuli. Some of the bands were obtained significant decomposition; results were rejected in some bands.