A study on metaheuristic optimization for open vehicle routing problems
Açık rota araç rotalama problemlerinin sezgisel yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 392437
  2. Yazar: BEKİR GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AİŞE ZÜLAL ŞEVKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki bir medya dağıtım kuruluşunun gazete dağıtım optimizasyonu problemini; dağıtıcıların toplam maliyetini azaltarak çözmeyi hedeflemektedir. Problem Araç Rotalama Probleminin bir türü olan Açık Rota Araç Rotalama Problemi (ARARP) olarak modellenmiştir. Gerçek dünya ARARP problemlerinin çözümü için bir Değişken Komşuluk Araması tabanlı bir algoritma önerilmiştir. Önerilen algoritma küçük ve büyük ölçekli test veri setlerinin yanında çok büyük ölçekli gerçek dünya verisi ile test edilmiştir. Test veri setleri ile yapılan çalışmalarda ya daha iyi ya da karşılaştırılabilir sonuçlar alınmıştır. Algoritma gerçek dünya verisini çözümünü şirketin uyguladığı mevcut çözüme göre %10 dan fazla geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to solve the newspaper delivery optimization problem for a media delivery company in Turkey by reducing total cost of carriers. The problem is modeled as Open Vehicle Routing Problem (OVRP) which is a variant of Vehicle Routing Problem. A Variable Neighborhood Search based algorithm is proposed to solve real-world OVRP. The proposed algorithm is tested with varieties small and large-scale benchmarks suites and a very large scale real-world problem instance. The results of proposed algorithm provide either the best-known solution or competitive solution for each benchmark instances. The algorithm improved solution of real-world data more than 10% compared with company's solutions as well.