User experience design: Optimization of video on demand interface
Kullanıcı deneyimi tasarımı: Film kategorisi arayüzü optimizasyonu
- Tez No: 392439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜRKYILMAZ, DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEREF AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son yıllarda, gelişen teknolojiyle birlikte bir arayüzü tasarlarken sadece kullanım kolaylığını dikkate almak yeterli olmamaktadır. Kullanıcılar artık bir sistemi kullanırken sıkılmadan ve keyif alarak kullanmak istemektedirler. Kullanıcının hissiyat ve beklentileri daha da önemli olmaya başladığından, tasarımcılar kullanıcıların hissiyatını da göz önünde bulundurarak tasarımlar yapmalıdır. Kullanıcı deneyimi tasarım sürecinin her aşamasında olması gereken yeni bir araştırma alanıdır. Kullanıcı deneyimi arayüz için tasarlanmış her bir fikrin ve uygulamanın gerçek kullanıcılarla test edilmesini amaçlar. Genellikle tasarımcılar üretirken sadece kendi taraflarından bakmaya eğilimlidirler ancak kullanışlı bir arayüz tasarlamak için süreci kullanıcının gözünden görebilmeleri gerekir. Bu tez projesinde, bir film izleme televizyon arayüzünün kullanıcı deneyimi teknikleriyle incelenmesi, geliştirilmesi ve karşılaştırılması planlanmıştır. Uygulama için Digiturk seçilmiştir. Amaç kullanıcılara daha iyi bir TV deneyimi yaşatarak memnuniyeti arttırmaktır. Bu çalışma için kullanıcının iç görüleri kullanılabilirlik yönünden gözlemlenmiş ve test edilmiştir. Bunun için, üç kullanıcı deneyimi testi-anket, kart gruplama, A/B testi- seçilmiş ve kullanılmıştır. Amaç digiturkün sağladığı film kategori listesini (ör: korku, komedi, aksiyon, vb.) test etmek ve mümkünse iyileştirmektir.
Özet (Çeviri)
Contemporarily, with the advancing technology, it is not enough to think about only the ease of use while designing an interface. Now, users want to enjoy and not to be bored while using a system. Because the feelings and expectations of users become more and more important, designers have to make designs by considering the feelings of users as much as the ease of use. User Experience (UX) is a freshly minted research area which needs to be in each step of designing process. User Experience aims testing of every single idea and application designed for interface by the real users. Generally designers tend to consider the things from their own side, but in order to design a useful interface, they need to see the process through users' eyes. In this thesis project, it was planned to investigate, improve and compare the Video on Demand television interfaces by using User Experience design techniques and tests. For application Digiturk was selected. The main purpose of choosing that area is increasing satisfaction by providing a better and usable TV experience to customers who are using Digiturk. For this study, the user's insights were observed and tested in terms of usability. For this purpose, three user testing methods-survey, card sorting, A/B test- were selected and used. The aim was testing and - if possible- optimizing the movie category list (e.g. horror, comedy, action, etc.) of that TV interface by using these particularly selected UX tests.