A performance comparison of discrete representation-based facility layout algorithms: A case study
Ayrık tabanlı tesis yerleşim algoritmalarının bir performans karşılaştırılması: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 392440
  2. Yazar: SEMA BAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tesis Düzen problemleri (FLP), genellikle her imalatın kritik bir unsuru olan üretim sistemine odaklanır. Diğer bir deyişle, FLP malzeme akışı ile ilgilidir. Bu yüzden; tesis düzenleme problemlerinin temel amacı, işçilerin hareketlerini en aza indirmek ve en kısa sürede malzeme taşıma işlemlerini tamamlamak için imalat veya hizmet verilen tesislerde uygun düzenlemeyi bulmaktır. Bir üretim ortamının fiziksel organizasyonu belirlenmesi FLP için bir örnek olarak verilebilir. Mevcut algoritmalardaki ortaya çıkan akış, bir bölümün merkezinden başka bir bölümün merkezine doğru oluşur. Ancak, bu ilke gerçek durumlarda uygulanabilir değildir. Bu nedenle, Spiral Tesis Yerleştirme Algoritması (SFLA) FLP için bir alternatif olarak Eldemir ve Sanlı (2010) tarafından geliştirilmiştir. SFLA bir merkez noktasına bir bölüm koyarak başlar ve her bölümün merkezden dışa yerleştirerek ilerler. Bu algoritma sayesinde, ilişkili bölümler arasındaki yakınlık sağlanarak toplam malzeme taşıma maliyeti düşürülmesi hedeflenmiştir. Bu tezde, tesis düzenleme algoritmalarından olan mevcut Mcraft'a karşı yeni geliştirilen SFLA'nin bir vaka çalışması yapılarak performansları kıyaslanacaktır. Bu çalışma, metal sektöründeki bir şirketten elde edilen gerçek verileri kullanılarak uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
The Facility Layout Problem (FLP) is generally focused on the manufacturing system, which is the critical component of each production system. In other words, FLP is related to material flows. Therefore, the basic aim of FLP is to find an optimal arrangement of manufacturing or service facilities which minimize the moves of workers and which can complete the material-handling operations in the shortest time possible. Determining the physical organization of a production environment can be given as an example for FLP. The existing Facility Layout Algorithms are based on a flow which occurs from the centroid of one department to the centroid of another department. However, this principle cannot be applied in real cases. Therefore, the Spiral Facility Layout Algorithm (SFLA) has been developed by Eldemir & Sanli (2010) as an alternative for FLP. SFLA begins with putting a department at a center point and proceeds by placing each department from the center to the outside. With this algorithm, the adjacency between related departments can be provided and the total material handling cost can be reduced. In this thesis, a case study will be used in order to compare the performance of the available facility layout algorithm, MCRAFT, versus the proposed algorithm, SFLA. This study will be applied by using real data which is obtained from a company in the metal industry.