Effect of carbon to nitrogen ratio on some properties of organic soils
Karbon/azot oranının organik toprakların bazı özellikleri üzerine etkisi
- Tez No: 392451
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma C/N oranının Kahramanmaraş İli, Sağlık Ovası organik topraklarının bazı toprak özellikleri üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaç için alandan 50 adet toprak örneği alınmış, analizleri yapılmış, daha sonra veri seti hesaplanan C/N oranlarına göre üç farklı gruba ayrılmıştır. Grup 1 en düşük C/N oranlarına sahip iken grup 3 en yüksek C/N oranlarını içermiştir. Analizi yapılan toprak özelliklerinden pH, katyon değişim kapasitesi, kireç içeriği, organik madde, toplam azot, organik karbon ve bitkice alınabilir P, Mg, Na, Cu, Zn ve Mn konsantrasyonları üzerine C/N oranlarının etkisi istatistiksel olarak önemli bulunurken, bitkiye yarayışlı Ca ve K bu değişimlerden etkilenmemiştir. C/N oranı grup 1'den grup 3'e doğru arttıkça, organik madde, organik karbon, pH, KDK, MVR yöntemiyle hümik asit değerleri de artış göstermiştir. Bu sonuçlar C/N oranlarının organic topraklarda toprak kalitesinin bir göstergesi olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the effect C/N ratio on some properties of organic soils in Sağlık Plain, Kahramanmaraş. To achieve this objective, 50 soil samples were collected from the area and analyzed for some soil attributes, and the data set were divided into three almost equally numbered groups based on the calculated C/N ratio values. The group 1 had the lowest C/N ratios, and the group 3 had the highest among the three. The measured soil attributes such as pH, electrical conductivity, cation exchange capacity, lime content, organic matter, total nitrogen, organic carbon and extractable P, Mg, Na, Cu, Zn, and Mn were significantly affected by C/N ratios except for plant available Ca and K. As C/N ratio increased from group 1 to 3, soil organic matter, organic C, soil pH, CEC, humic acid contents by MVR and CDFA methods also increased significantly. The results showed that C/N ratio can be used as an indicator of soil quality in organic soils.