Yüksek nem içerikli meşe palamudunun melas kullanılarak silolanması
Ensiling process of high moisture oak nuts silage using mollasses
- Tez No: 392450
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı, meşe palamudunun melas katkı maddesi ile silolama olanaklarının araştırılmasıdır. Meşe palamuduna % 0, 1.5, 3.0, 4.5 ve 6.0 oranlarında melas katılarak 3 kg plastik silolarda dört tekerrürlü olarak silolanmıştır. Melas, meşe palamudu silajının komposizyonunu ve fermentasyon parametrelerini önemli derecede etkilemiştir. Oluşan meşe palamudu silajının kuru maddesi, ham protein, ham kül içeriği melas katkı oranına bağlı olarak artmasına rağmen oluşan meşe palamudu silajının ham yağ, nötral deterjan fiber, asitdeterjan fiber ve kondense tanen içeriği azalmıştır. Melas katkı maddesi oluşan silajların laktik asit ve propiyonik asit içeriğini artırmış, diğer taraftan asetik asit, butirik asit içeriği ve pH'sını düşürmüştür. Melas katkı maddesi meşe palamudu silajının organik madde sindirim derecesini, metabolik enerji içeriğini, kuru madde ve ham proteinin rumende parçalanmasını artırmıştır. Sonuç olarak, küçükbaş hayvanlar için, yüksek nem içerikli meşe palamadunu melasla silolamak kuru meşe palamudunun hayvan yem maddesi olarak kullanımında mükemmel bir alternatif yöntem sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to investigate the ensiling possibilities of high moisture oak nuts silage using molasses as a silage additive. The acorn was ensiled with molasses (0, 1.5, 3.0, 4.5 and 6.0 on fresh basis) quadruplicate in plastic silo with 3 kg capacity. The molasses had a significant (P>0.001) effect on the chemical composition and fermentation parameters of acorn silage. Dry matter, crude protein and crude ash contents of the acorn silages increased with increasing level of supplementation of molasses whereas ether extract, neutral detergent fiber, acid detergent fiber, acid detergent lignin and condensed tannin contents were decreased. Supplementation of molasses increased the lactic acid and propionic acids contents whereas the supplementation of molasses decreased ascetic, butyric acids contents and pH of the resultant acorn silage. Supplementation of molasses also increased the metabolisable energy and organic matter digestibility, dry matter and crude protein degradation of acorn silage in the rumen. As a conclusion, the supplementation of molasses improved acorn silage quality. Ensiling of high moisture acorn with molasses offers an excellent alternative to dry acorn for small ruminant animals.