Gidyanın poliakrilamid ile birlikte kullanımının topraktaki strüktürel stabiliteye ve bazı fiziksel özelliklere etkisinin belirlenmesi
Determination of effect of gyttja used together with polyacrylamideon soil structural stability and some physical properties
- Tez No: 392452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUĞRUL YAKUPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, killi ve kumlu topraklara uygulanan poliakrilamid (PAM) ve gidyanın toprakların yapısal stabilitelerinde ve bazı fiziksel özelliklerinde zamana bağımlı olarak meydana getirdiği değişimler incelenmiştir. Çalışmanın amacına yönelik olarak fırın kuru ağırlık esasına göre gidya ve PAM'ın farklı doz kombinasyonları deneme konusu topraklara uygulanmıştır. Tesadüf parselleri deneme desenine göre kurgulanan çalışma, sera koşullarında tutulan plastik saksılarda yürütülmüştür. Deneme kurulduktan sonra 4. 8. ve 12. aylarda saksılar bozularak gerekli ölçümler yapılmıştır. Toprakların strüktürel stabilitelerindeki değişimini değerlendirmek için ıslak agregat stabilitesi (WAS) ve dispersiyon oranı (DO), fiziksel özelliklerindeki değişimi değerlendirmek için ise doğrusal uzama katsayısı (COLE), likit limit (LL), plastik limit (PL) ve doygun hidrolik iletkenlik (Ksat) değerleri ölçülmüştür. Düzenleyici olarak uygulanan gidyanın ayrışma hızı ise her 4 ayda bir ölçülen toplam organik madde (OM) kapsamı tayini ile değerlendirilmiştir.Çalışma sonucunda, toprakların WAS değerlerinin artan gidya uygulamaları ile birlikte artış gösterdiği, en yüksek artışın PAM+gidya uygulanan saksılarda meydana geldiği tespit edilmiştir. Toprakların DO değerlerinin artan doz uygulamalarıyla birlikte düşme gösterdiği, ancak zamana bağımlı olarak bu indeksin değerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Toprakların LL, PL ve Ksat değerleri uygulama dozlarının artışıyla artış gösterirken, COLE değerleri uygulama dozlarının artışıyla düşme göstermiştir. Bu fiziksel parametrelerin zamana bağımlı değişimleri incelendiğinde Ksat, LL ve PL azalırken, COLE'nin artış gösterdiği bulgusu elde edilmiştir. Bu sonuçlar, saksılardaki organik madde miktarının zamana bağımlı olarak değişimine atfedilmiş ve bu değişim çerçevesinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, clay and sandy soil applied to polyacrylamide (PAM) and in gyttja and structural stability of the soil caused by time-dependent changes of certain physical properties were investigated. For the purpose of the study by the oven dry weight basis gyttja and PAM assay are various dose combinations were applied to the soil. Constructed according to a randomized complete block experimental design study was carried out in plastic pots kept under greenhouse conditions. 4. after the trial established in the 8th and 12th months deteriorate pots were made necessary measurements. Wet aggregate stability of soils to assess the changes in the structural stability (WAS) and the dispersion rate (DO) In order to assess the change in the physical properties of soils linear expansion coefficient (COLA), liquid limit (LL), plastic limit (PL) and saturated hydraulic conductivity (Ksat) values were measured. The regulating administered gyttja the degradation rate was assessed by determination of a measured coverage organics every 4 months.As a result, it was found that WAS value of soils increased with increasing applications of gyttja. The highest increase occurred in pots applied PAM and gyttja together. DO values of soil decreased depending on increasing doses but these effect decreased as time-dependent.While LL, PL ve Ksatvalues of soilswere increased by applications, COLE decreased. When examined time-dependent changes of these physical parameters, it was obtained a finding that LL, PL ve Ksatvalues decreased but COLE increased. COLE lands and Ksat values increased with increasing doses of application. LL and PL values were falling with increasing doses of application. When the time-dependent changes in the physical parameters examined Ksat, LL and PL decreases, was obtained the finding that increased COLE. These results were attributed to the time dependent change of the organic matter concentration in the pot and described in this frame.