Franz Liszt'in Mefisto Vals No.1 adlı eserinin bestecinin teknik çalışmalar adlı eseri ışığında piyano tekniği açısından incelenmesi ve piyanistler için çalışma önerileri
The examination of Liszt Mephisto Waltz. No.1 by regarding the relevant piano technique and practice suggestions for the pianists
- Tez No: 895584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAR CAN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Vals, 16. yy.'da, (bazı kaynaklara göre Avusturya'da; bazı kaynaklara göre ise Fransa'da)“volta”adıyla ortaya çıkan, 19.yy'da Almanya ve Avusturya'da yerel farklılıklara göre değişim göstermiş folklorik1 bir danstır. Çoğu kaynak, Avusturya kökenli bir dans olduğunu bildirse de, Fransa'dan geldiğine dair kaynaklar da mevcuttur.“Allemande”dansıyla birlikte yapılan valsin, sonraki dönemlerde“Allemande”den ayrışarak, tek başına yapılmaya başlanmasının (Simpson-Candelaria, 1982); düzenlenen“Viyana Geceleri”nde Strauss'un müziğinin tanınması ve Frederic Chopin (1810-1849) ile Franz Schubert'in (1808-1878) vals müziği bestelemelerinin, valsin ayrı bir stil haline gelmekle beraber klasik müzikte de yer edinmesine olanak sağladığı söylenebilir. (Scandalous History of the Waltz, t.y.) Buradan yola çıkarak, vals müziğinin romantik dönemde hızla geliştiği düşünülebilir. Romantik dönemin öncülerinden biri olan Franz Liszt, (1811-1886) birtakım valsler bestelemiştir. Bunlara, Mefisto Valsler, (no. 1, no.2, no.3 ve no.4), Valse Oublieé (no.1, no.2, no.4, ve no.4) ve“Marie için Vals”(s.212a) örnek verilebilir. Bu çalışmada, Franz Liszt'in (1811-1886) 1859-1862 yılları arasında, Nikolai Lenau'nun (1802-1850) Faust isimli kitabından esinlenerek orkestra için bestelediği iki eserden ikincisi“Der Tanz in der Dorfsechenke”(Köy Hanında Dans) adlı eserin solo versiyonu olan“Mefisto Vals no.1”adlı eser incelenecektir. Franz Liszt'in el, kol ve parmakların kullanımı ile ilgili yenilikçi görüşleriyle (Roës, 1978) modern piyano tekniğine öncülük eden piyanistlerden biri olduğu söylenebilir. Ek olarak, kendi öğrencilerinin ve diğer piyanistlerin de tekniklerini geliştirebilecek pek çok egzersiz hazırlamıştır. Mefisto Vals no.1'i incelerken, Franz Liszt'in“Teknik Çalışmalar”adlı egzersizler kitabından yararlanılacaktır. Çalışmanın amacı, icracıların Franz Liszt'in Mefisto Vals no.1 adlı eserini icra ederken karşılaşabilecekleri teknik problemleri önceden saptamak, bu problemlerle ilgili hem egzersizler hem çalışma önerileri sunmak ve dolayısıyla icracıların eserle ilgili olarak faydalanabileceği bir kaynak oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
The waltz is a folkloric dance, which has appeared in the 16th century as“volta”and changed due to the local-cultural differences in Germany and Austria. Although many resources show that the origin of waltz is from Austria, there are also other resources that consider France as the origin. It would not be wrong to say that after the 16th century, the separation of the waltz, which was separated from the“Allemande”with which it was previously performed, gave it a distinct place within the realm of it. It would not be wrong to say that it also became a type of“classical music”, another factor being of Strauss's music becoming gaining recognition. The many waltzes that Frederic Chopin and Franz Schubert have composed have also contributed to the waltz gaining ground, so the waltz started to participate as a classical music. (Scandalous History of the Waltz, (t.y). With these facts of view, it is possible to say that waltz music has developed mostly in the romantic era. Franz Liszt (1811-1856), who is one of the precursors of the romantic era, has composed a few waltzes; Mephisto Waltzes, (no.1, no.2, no.3 and no.4), Waltz Oubliees (no.1, no.2, no.3 and no.4) and“Waltz for Marie”(s.212a) as being some of the examples. In this study, Mephisto Waltz No. 1 - which Franz Liszt has composed in between 1859-1862, inspired by the poetry of“Faust”by Nikolai Lenau (1802-1850), and which is the piano solo version of the orchestra piece,“Der Tanz in der Dorfschenke”(The Dance in the Village Inn)- will be examined. It is not wrong to say that Franz Liszt is one of the leading pianists in modern piano technique through his innovative vision about fingers, hand and arms (Roës, 1978). In addition, he has also created various excercises for his pupils and also other pianists to enable them to improve their techniques. In examining Mefisto Waltz No.1, the book of“Technical Excercises”by Franz Liszt is going to be used as a source. The purpose of the study is to classify the technical issues, which might be encountered in the Mephisto Waltz no.1, to give suggestions for practice, and hence to create a reference for the performer.