Dynamic pricing under inventory considerations and price protection
Fiyat koruması ve envanteri göz önünde tutarak dinamik fiyatlandırma
- Tez No: 392498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yüksek teknoloji endüstrisinde, tüketicilerin ürünlerin yeni versiyonlarını almaya yönelik eğilimleri üreticileri eski modellerin fiyatlarını düşürmeye zorlar. Bu parekendecileri bu ürünler için kendi satış fiyatları da düşeceği için korunmasız durumda bırakır. Bunu önlemek için, üreticiler ve parekendeciler belirli bir fiyat yükümlülük politikası üzerinde uzlaşırlar ve bunlardan bir tanesi fiyat korumasıdır. Genelde fiyat koruması kontratı uyarınca üretici firma perakendeci firmanın belirli bir zaman aralığında aldığı envanter için eski ve yeni toptan satış fiyatları arasındaki farkın bir kısmını geri alır. Bazı fiyat koruması kontratlarında ise satılan ürünlerin eski ve yeni satış fiyatları üzerinden ödeme yapılır. Bu çalışmada rassal talebin görüldüğü¸ çok periyotlu ve sonlu bir ortamda fiyat koruması kontratı incelenmektedir. Satış periyodunun başında belirli miktarda envantere sahip olan bir üretici ve bir parekendeci olduğu kabul edilmektedir. İncelenen problemde, üretici perakende satış fiyatına karar vermekte, yeni üretim ve ikmale izin vermemektedir. Üreticinin amacı kendisinde ve perakendecide kalan envanter miktarlarına göre her periyodun başında kendi karını maksimize edecek satış fiyatlarını belirlemektir. Bu problem için bir model önerilerek, modelin analitik özellikleri ve farklı faktörlerin optimal fiyat ve kar üzerindeki etkileri analitik olarak incelenmiştir. Son olarak, yöneticilerin kararlarını desteklemek amaçlı sayısal bir çalışma yapılarak sonuçları özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In high-tech industry, customers' tendency to purchase the newest versions of products forces manufacturers to reduce the prices of older models. This puts the retailers in a vulnerable position as their own sales prices also decrease for these products. For this purpose, manufacturers and retailers compromise over different price commitment terms in their contracts. One such term is price protection. In general, a price protection term obliges a manufacturer refund a retailer a portion of the difference between the new and old wholesale prices for the inventory that the retailer have in stock and that are ordered within a time window. Sometimes, refunds may also be applied on products sold based on their sales price. We study a price protection contract over a finite horizon under stochastic demand. We have a single manufacturer and a single retailer, each endowed with a fixed amount of inventory at the beginning of the horizon. The manufacturer determines the retail price and neither manufacturing nor replenishment is allowed. The objective of the manufacturer is to set the retail price in each period given how much inventory is left at the manufacturer and the retailer. We analyze the structure of the model and provide some analytical results on the effect of different factors on optimal prices and optimal expected profits. Then, we present the results of a numerical study in which we further investigate the effect of different factors to obtain managerial insights.