Hedef yoğunluk fonksiyonları ile radar görüntüleme uygulaması
An implementation on radar imaging by target density functions
- Tez No: 392532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada aktif sensör görüntülemede kullanılması amacıyla farklı özellikte bir hedef yoğunluk fonksiyonu ele alınmıştır. Menzil ve tarama açısı değişkenlerinden oluşturulan hedef yoğunluk fonksiyonu, diğer yaklaşımlardan farklı olarak lineer fazlandırılmış radar dizisinden yararlanılarak daha pratik bir yaklaşımla elde edilmiştir. Hedef yoğunluk fonksiyonunun eldesi için belirsizlik fonksiyonlarından yararlanılmıştır. Klasik hedef yoğunluk fonksiyonları ile görüntüleme yöntemleri ile teorik ve pratik karşılaştırılması yapılmıştır. Elde edilen hedef yoğunluk fonksiyonunun benzetimi sonuçları verilmiştir. Muhtemel kullanım alanları vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work investigates a new approach to Target Density Functions (TDF) for active sensor imaging as radar imaging. The data obtained from a phased array radar system is processed by the newly developed technique. In order to reconstruct the target density function, the ambiguity function -that is widely used as a radar performance tool- is employed. The new target density function is compared with classical approaches in both theoretical and practical way. Theoretical background of the system model is examined and simulation results are achieved. Possible application fields are represented.