Güç kalitesi problemlerinde geleneksel kontrol teorisi ve bulanık mantık kontrol teorisinin karşılaştırılması
Comparison of conventional control theory and fuzzy logic control theory in power quality peoblems
  1. Tez No: 392537
  2. Yazar: YASİN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YANIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Güç kalitesinin önemi son yıllarda artmaktadır. Bu önemin ortaya çıkmasında birçok faktör rol oynamaktadır. Özellikle enerji ihtiyacının artması ve yüklerin çeşitlenmesinden dolayı kaliteli enerji önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, güç kalitesi problemleri ayrıntılı olarak tanımlanmış ve önemi anlatılmıştır. Güç kalitesi problemlerinin giderilmesinde son zamanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan esnek alternatif akım iletim sistemleri (FACTS) ayrıntılı olarak incelenmiştir. FACTS cihazları sistemin kararlılığını artmasında ve güç kalitesi problemlerini giderilmesinde oldukça etkilidir. Bulanık mantık kontrol teorisi ayrıntılı olarak incelenmiş ve güç sistemlerine uygulanmasının tasarım adımları verilmiştir. Statik senkron kompanzatör (STATCOM) sisteme paralel bağlanan ve ikinci nesil bir FACTS cihazıdır. Gerilim sarkması ve kısa süreli gerilim yükselmesi problemlerinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca harmoniklerin giderilmesinde kullanılan aktif ve pasif filtreler ayrıntılı olarak incelenmiştir. STATCOM ve aktif filtre hem geleneksel kontrol teorisi temelli kontrolörler ile hem de bulanık mantık kontol teorisi temelli kontolör ile tasarlanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of power quality has been increasing in recent years. There are a variety of factors that play a role in power quality. Power quality gained importance due especially to increasing energy demands and load variation. In this thesis power quality problems are defined in detail and the importance of power quality is explained. Flexible alternative current transmission systems (FACTS) that has become very widely used in recent years is analyzed in depth. FACT devices are very effective in increase the stability of system and eliminating power quality problems. Fuzzy logic control teory is examined in detail and presented implementation steps of design process in power systems. Static synchronous compensator (STATCOM) that is connected in parallel is a second generation FACTS device. These devices is used extensively in voltage sag and voltage swells. Besides, passive and active filters that are used in harmonic reduction, are examined in detail. STATCOM and active filters are designed according to both conventional control theory and fuzzy logic control theory and result of them are compared.