Hareketli araçlarda Kalman filtresi yardımıyla uydu takibi gerçeklemesi
An implementation about real time tracking of a satellite with aid of Kalman filter
- Tez No: 392536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde gerçek zamanlı sistemler ve uygulamalar; otobüs, araba gibi hareketli araçlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Hareketli platformlar için gerçek zamanlı uygulamalar değerli ve gereklidir. Gerçek zamanlı sistemler hareketli platformlarla uyum sağlamış ve vazgeçilmez parçası olmuştur. Bu tez hareketli araçlarda TV uydularının Kalman Filtresi ile takibi üzerine giriş sağlamaktadır. Aracın ve uydunun konum ve pozisyon bilgisi, android tabanlı bir aygıtın algılayıcıları yardımıyla toplanmaktadır ve android tabanlı bir uygulama ile analiz edilmektedir. Uydunun yatay ve düşey açılarını sürekli hesaplayan bir uygulama geliştirildi. İvmeölçer ve magnetometre algılayıcıları aracın pozisyon bilgilerinin alınması için kullanıldı. GPS algılayıcısı, aracın enlem ve boylam bilgisini elde etmede kullanıldı. Bu bilgiler parabolik çanak antenin yatay ve düşey açılarının hesaplanmasında kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Nowadays real time systems and applications are in use widely on mobile platforms such as bus, car and etc. Real time applications are valuable and crucial to mobile platforms. Real time systems are well integrated with mobile platforms and become integral part of mobile platforms. This thesis provides an introductory level overview for real time tracking of TV satellites on moving vehicles using Kalman Filter. Information about the real time position of the vehicle and satellite are gathered with the aid of onboard sensors on an android device and then analyzed on an android based application. A real time application has been implemented to continuously calculate the azimuth and elevation angle of the satellite. Accelerometer and magnetometer sensors are used for collecting the information on the position of the moving vehicle. GPS sensor is used for collecting the latitude and longitude data of the vehicle. These data are then used for calculating the azimuth and elevation angle of a parabolic dish antenna.