{K,s+1}-potent matrislerin bazı lineer kombinasyonları
Some combinations of {K,s+1}-potent matrices
- Tez No: 392542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SARDUVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematiğin Temelleri ve Matematiksel Lojik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, konu ile ilgili literatür bilgisini içeren bir giriş verilmektedir. Çalışma, bu bölüm ile birlikte toplam dört ana bölümden oluşmaktadır. Bölüm 2'de, Bölüm 4 için temel teşkil edecek olan bazı kavram ve bazı teoremler verilmektedir. Bölüm 3'te ise bu çalışmaya esin kaynağı olan literatürde mevcut bir çalışmadaki bazı sonuçlar hatırlatılmaktadır. Bölüm 4, bu çalışmanın esas kısmını içermektedir. Bu bölümde, üç karşılıklı değişmeli {K,s+1}–potent matrisin lineer kombinasyonu {K,s+1}–potent olduğunda lineer kombinasyondaki skalerlerin neler olabileceği ile alakalı bir sonuç verilmektedir. Ayrıca, verilen K involutif matrisi için bu lineer kombinasyonu {K,s+1}–potent yapacak şekilde skalerler ve karşılıklı değişmeli {K,s+1}–potent matrisler bulan algoritmalar verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter it is given an introduction, which include literature information about the subject. The study consists of four main chapters with this chapter in totally. In the Chapter 2, some of the concepts and some theorems, that constitute the basis for Chapter 4, have been given. In Chapter 3, some results from the existing study in the literature have been reminded. These are the inspiration for this work. The Chapter 4 contains the original part of this work. In this Chapter, it has been established the result associated that what could be scalars in the linear combination when the linear combination of three mutually commuting matrices is {K,s+1}–potent. Moreover, several algorithms have been given for finding some scalars and some mutually commuting {K,s+1}–potent matrices such that the linear combination is {K,s+1}–potent.