Penisilin ile oluşturulan deneysel epileptiform aktivite üzerine nöropeptit-s'nin etkisi
Effect of neuropeptide-s on penicillin-induced experimental epileptiform activity
- Tez No: 519762
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Epilepsi, tekrarlayan nöbetlerle karakterize nörolojik bir hastalıktır. Nöropeptit-S (NPS) güçlü farmakolojik etkileri olan düzenleyici bir peptittir. NPS'nin, anksiyeteye bağlı stresi azalttığı, dopamin düzeyini artırdığı, hafıza bozukluğunu iyileştirdiği ve nörotoksinlerin sebep olduğu hücre kaybını tersine çevirdiği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Sunulan çalışma ile NPS'nin penisilin ile oluşturulan epileptiform aktivite üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Sunulan çalışmada, OMÜ Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu (2016/54) tarafından onaylanan ortalama 180-240 g ağırlığında 84 adet erişkin erkek Wistar sıçan kullanıldı. Epileptik aktivite, sıçanlara üretan anestezisi altında 500 IU Penisilin-G'nin intrakortikal (i.k.) yolla verilmesiyle oluşturuldu. NPS'nin 0,025-1 nmol arasındaki 8 farklı dozu intraserebroventriküler (i.s.v.) yolla verildi. NPS'nin kronik etkisini araştırmak için ise kanül yerleştirilen hayvanlara bir hafta boyunca 1 nmol (i.s.v.) NPS uygulandı. Elde edilen elektrokortikografik verilerin istatistiki değerlendirmesi SPSS 17 kullanılarak ANOVA ve Mann Withney-U testleri ile değerlendirildi. Bulgular: Elde edilen elektrofizyolojik kayıtların değerlendirilmesi sonucunda NPS doz gruplarında, spike frekansları ve amplitüd değerleri bakımından kontrol grubuna göre anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Kronik olarak NPS uygulanması da epileptiform aktivitenin spike frekansı ve amplitüd değerlerini etkilemedi (p>0,05). Sonuç: Sunulan çalışmada, NPS'nin penisilin ile oluşturulan epileptiform aktivite üzerine etkisinin olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Epilepsy is a neurological disorder characterized by recurrent seizures. Many factors play a role in epilepsy such as neuropeptides, neurotransmitters and receptors. Neuropeptide-S (NPS) is a regulatory peptide with potent pharmacological effects. NPS reduces stress due to anxiety, increases dopamine levels, improves memory impairment and reverses neuronal loss caused by neurotoxins. In the present study, we aimed to investigate the effect of NPS on penicillin-induced epileptiform activity. Material and Method: Adult Male Wistar rats (n=84) weighing 180-240 g were used. Rats were anesthetized with urethane and epileptiform activity was generated by intracortical injection of 500 IU penicillin-G. NPS was administered i.c.v. at eight different doses varies among 0.025-1 nmol. To create chronic effect of NPS, the dose of 1 nmol (i.c.v.) was administered with a cannula every day for seven days. Statistical comparisons were performed by ANOVA and Mann Withney-U tests using SPSS 17. Results: All dose of NPS did not alter either mean frequency or amplitude of penicillin-induced epileptiform activity compared to control group (p>0.05). Chronically administration of NPS also did not affect the mean frequency and amplitude of epileptiform activity (p> 0.05). Conclusion: NPS had no effect on epileptic activity at least, on the penicillin-induced epileptiform activity.