Novel mouthpiece device design for the treatment of mild to moderate obstructive sleep apnea
Hafif ve orta düzey obstrüktif uyku apnesi tedavisi için yenilikçi ağız içi aparat
  1. Tez No: 392545
  2. Yazar: SEFA ZÜLFİKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Uyumak, insan sağlığının bozulmaması için olmazsa olmaz bir aktivitedir ve bir bireyin toplam yaşam süresinin ortalama üçte birini kapsamaktadır. Bu nedenle, uyku bozukluklar yla büyük bir ciddiyet ile ilgilenilmelidir. Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OUAS), en yaygı n uyku bozukluklar ndan birisi olarak kabul edilmektedir. Hatta bu hastal ığın, diyabet hastal ığı kadar yaygın olduğu düşünülmektedir. Hastalık nefeslenme sırasındaki hava akışında, farenks bölgesinin çökmesinden kaynaklanan geçici kesilmeler ile karakterize edilmektedir. Obstrüktif uyku apnesi genellikle farenks bölgesinde havayolu çapını artırmayı hede fleyen ağı z içi aparatlar veya CPAP cihazlar ile tedavi edilmektedir. Ancak bu tedavi yöntemleri, sebep olduklar yan etkilerden dolayı hastalarda düşük devamlılık oranı orta düzey obstrüktif uyku apnesi tedavisi için daha konforlu bir kullanım sunabilecek, ancak diğer yaygın tedavi yöntemleri kadar da etkili olabilecek, yenilikçi bir ağız içi aparat tasarım yapılması amaçlanmaktadır. Bu sebeple, üç boyutlu yazıcı ile üretilen prototipler sekiz gönüllü katılımcı üzerinde denenmiştir. Deneme, katılımcılara aparatlı ve aparatsız olmak üzere iki kere manyetik rezonans görüntüleme uygulanması ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen görüntülerden orafarenks bölgesinin üç boyutlu modeli oluşturulmuş ard ından karşılaştırma yapılmıştır. Yeni ağız içi aparat prototipinin kullanım ile orafarenks hacminde önemli ölçüde artış görülmüştür. Hacim artışı sadece OUAS hastalar nda değil sağlıklı katılımcılarda da gözlenmiştir. Bu nedenle, sonuçlar, bu çalışmanın hafif ve orta düzey obstrüktif uyku apnesi hastalarında uygulanabilecek alternatif bir tedavi yöntemi önerdiği şeklinde yorumlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sleep is essential for good health and well-being of humans and it lasts for one third of a person's lifetime on average. Therefore, sleep disorders must be taken care quite seriously. Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is considered as one of the most common sleep disorder which is even thought to be as prevalent as diabetes. This disorder is characterized by temporary pauses in airow due the pharyngeal collapsing. Obstructive sleep apnea has mostly been treated by oral appliances and continuous positive airway pressure (CPAP) devices which aim to improve airway caliber in the pharyngeal zone. However, the patient compliance for these preferred treatment options has been low due to the adverse effects that they have caused. In this study, we aim to come up with a novel mouthpiece device design for the treatment of mild to moderate obstructive sleep apnea which is more comfortable for patient use, yet as efficient as current treatments. Thus, prototype devices have been developed by using a 3D printer and been evaluated on eight volunteers throughout MRI scans. After performing MRI scan with and without the use of the novel mouthpiece device prototype, the oropharyngeal volumes of the participants have been reconstructed as 3D models. The oropharyngeal volume comparisons have demonstrated that the use of the novel mouthpiece device prototype has significantly enlarged the volume of oropharynx. The enlargement has not only been observed on OSA patients but also on healthy subjects. Consequently, the results can be perceived as this study offers an alternative treatment device for patients with mild to moderate obstructive sleep apnea.