Türkiye Trakyası ganos (Işık) dağları karıncaları (Hymenoptera:Formicidae)'nın vertikal dağılımları
Vertical distribution of ants (Hymenoptera:Formicidae) of the Ganos (Isik) mountains in Turkish Thrace
  1. Tez No: 392557
  2. Yazar: ECE ZAİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇAMLITEPE, PROF. DR. MUSTAFA NİHAT AKTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, 2013-2014 yılları arasında Tekirdağ il sınırları içerisinde yer alan ve 945 m yüksekliğe sahip olan Ganos Dağları'nın farklı habitatlarında, deniz seviyesinden 924 m'ye kadar olan yüksekliklerde 200 m'lik kesitler halinde vertikal olarak çalışılmıştır. Araştırma materyali, öncelikle yuvalar tespit edilerek yuvalardan toplanmış, yuvaların tespit edilemediği durumlarda, görüldükleri açık alanlardan tek tek bireyler halinde toplanmıştır. Küçük örnekler emgi şişesi yardımıyla, büyük olanlar ise elle yakalanmıştır. Toplanan materyal arazide % 70 alkol içeren cam tüplere konulmuştur, laboratuarda stok materyal haline getirilmiştir. Araştırma sırasında 31 lokalite ve 10 farklı habitattan 4 altfamilya (Ponerinae, Myrmicinae, Dolichoderinae, Formicinae)'ya ait 23 cins ve 66 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen 66 türden 3'ü (Aphaenogaster ovaticeps, Messor minor, Carebara oertzeni) Türkiye faunası için ilk kayıttır. Ayrıca 3 tür (Messor ebeninus, Tapinoma simrothi, Proformica striaticeps)'i de lokaliteleri Trakya Bölgesi'nden ilk kez belirlenmiştir. Tespit edilen türlerin habitatlara göre dağılımları karşılaştırıldığında; belirlenen 10 habitattan en çok tür içereni, 54 tür ile karışık ormanlar, en az tür içereni ise 8 tür ile antropojen steptir. Yalnızca 1'er habitatta bulunan tür sayısı ise 17'dir. Habitat tercihlerinde en toleranslı olan türler, 10 habitatın 8'inde bulunan Pheidole pallidula, Crematogaster schmidti, Tetramorium forte, Plagiolepis pallescens, P. pygmaea, Camponotus aethiops'tur. Türlerin korotip düzeyindeki zoocoğrafi dağılımları değerlendirildiğinde; Holarktik, Palearktik, Batı palearktik, Avrupa-Sibirya, Turan-Akdeniz-Avrupa, Avrupa-Kafkasya, Avrupa, Akdeniz, Doğu Akdeniz, Balkan, Balkan-Anadolu, Anadolu-Kafkas ve Anadolu elemanları ile temsil edildikleri belirlenmiştir. Bölgede belirlenen korotipler arasında en fazla türle temsil edilenlerin“Akdeniz elemanları”(30 tür),“Palearktik elemanlar”(14 tür) ve“ Endemik elemanlar”(9 tür) oldukları, diğer korotiplerin ise daha düşük sayıda türlerle temsil edildikleri görülmüştür. Ganos Dağları'nın güney ve kuzey yamaçlarında yürütülen vertikal çalışmalarda 0-200 m arasındaki yükseltilerde tür sayısının düşük olduğu (24 tür), 200-800 m arasında en yüksek sayısal değere ulaştığı ( 47 tür), 800 m'den zirveye kadar olan yükseltilerde tür sayısının tekrar azaldığı (26 tür) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ganos Mountains located in Tekirdağ province, have been studied in 200 m of vertical sections starting from sea level and reaching the elevations up to 924 m above sea level between the years 2013-2014. Research material primarily collected from nests in case of absence of the nests they were collected individually in the open area. Small samples were caught with the help of aspirators and the big ones by hands. The collected material was put into glass tubes containing 70% alcohol, then they were preserved as stock material in the laboratory. During research, 66 species belonging to 23 genera of 4 subfamilies (Ponerinae, Myrmicinae, Dolichoderinae, Formicinae) have been identified in 10 different habitats at 31 localities totally. Of these, 3 species (Aphaenogaster ovaticeps, Messor minor, Carebara oertzeni) are the first record for the fauna of Turkey. In addition, 3 species (Messor ebeninus, Tapinoma simrothi, Proformica striaticeps) have been identified for the first time in the Thrace Region localities. When comparing the distribution of species according to habitat; the richest one is decidouous forests containing 54 species, and the poorest one is anthropogenic step with the number of 8 species. The number of species found in only one type of habitat is 17. The most tolerant species in the habitat preferences are; Pheidole pallidula, Crematogaster schmidti, Tetramorium forte, Plagiolepis pallescens, P. pygmaea, Camponotus aethiops found 8 habitats out of 10. When the distribution of the species is evaluated according to chorotype level; they are represented with Holoarctic, Palearctic, West palearctic, Euro-sibirian, Turano-mediterrenean-European, Euro-caucasus, European, Mediterrenean, Eastern mediterrenean, Balkanic, Balkanic-anatolian, Anatolian-caucasus, and Anatolian. The most widely distributed species are“Mediterranean elements”with 30 species, and the rest is“Palearctic elements”(14 species), and“Endemic elements”(9 species) and the others that are decreased gradually. Vertical evaluation executed in the southern and northern slopes of Ganos mountains represents a low number of species at elevations between 0-200 m (24 species). It reaches the highest numerical value at 200-800 m ( 47 species), the number of species again decreases in elevation from 800m up to the summit ( 26 species ).