Meriç deltası ve civarının florası
- Tez No: 392558
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma değişik vejetasyon tiplerini içeren Meriç Deltası ve civarının floristik çeşitliliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanı Edirne il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bu araştırmada 2014 yılında toplanan 701 bitki örneğinin değerlendirilmesi ile 59 familya, 200 cins, 332 tür, 63 alttür ve 42 varyete tespit edilmiştir. Toplam takson sayısı 350'dir. Endemik bitkilerin sayısı 3 (% 0,8)'tür. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılım oranları şu şekildedir: Akdeniz elementleri 68 (% 19,4), Avrupa-Sibirya elementleri 41 (% 11,7), İran-Turan elementleri 4 (% 1,1). Geniş yayılışlı türler ile fitocoğrafik bölgesi belirlenmeyenler ise 237 (% 67,7)'dir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the floristic diversity of Meriç Delta which delta different vegetation types. The research area is located in Edirne province. In this study, during the years 2014, by evaluating the collected 701 plant specimens, 59 families, 200 genera, 332 species, 63 subspecies and 42 variety were identified. The total number of taxa is 350. The number of endemic plants is 3 (% 0,8). The distribution rates of taxa into phytogeographical regions are as follows: Mediterranean elements 68 (% 19,4), Euro-Siberian elements 41 (% 11,7) and Irano-Turanian elements 4 (% 1,1). Wide spreaded and those of which phytogeographical region are unidentified 237 (% 67,7).