Bozırk sığırların Ghrelin geninde rs110968631 TNP'ni belirlemede ARMS-PCR VE PCR-RFLP metotlarının kullanımı
The use of ARMS-PCR and PCR-RFLP methods for determination of rs110968631 SNP on the Ghrelin gene of Bozirk cattle
- Tez No: 392560
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SÜLEYMAN KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ghrelin, hayvanlarda yem tüketimi ve büyüme hormonu salgılanmasını uyaran önemli bir hormondur. Sığırlarda, karkas kompozisyonu, süt verimi ve yemden yararlanma ile olumlu ilişkisi vardır. Plazmadaki aktif ghrelin (açil ghrelin) konsantrasyonun, sığır ırkları arasında farklı olması, GHRL (ghrelin) genindeki varyasyonların aktif ghrelin konsantrasyonu ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Ghrelin genindeki polimorfizmlerin tespit edilerek, kantitatif özellikler ile ilişkisinin kurulması seleksiyon çalışmaları yönünden önemlidir. Çalışmada, GHRL geninin 4. intronunda bulunan, rs110968631 C>T tek nükleotid polimorfizmini (TNP) tespit etmek amacıyla, Amplifikasyon Refrakter Mutasyon Sistem-Polimeraz Zincir Reaksiyonu (ARMS-PCR) ve Polimeraz Zincir Reaksiyonu-Restiriksiyon Fragment Uzunluk Polimorfizmi (PCR-RFLP) metotları tasarlanmıştır. Çalışmada, 75 Bozırk sığır örneğini, ARMS-PCR metodu ile çalıştıktan sonra, her genotipi içeren rastgele seçilmiş 20 örnekte PCR-RFLP metodu ile sonuçların doğrulamasını yaptık. Tasarlamış olduğumuz metotların güvenirliğini test ettiğimiz bu çalışma sonucunda, her iki metot ile de aynı sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda, Bozırk sığırlarda rs110968631 C>T polimorfizmi yönünden 3 genotipide (CC, CT, TT) tespit edildi. CC, CT, TT genotipindeki birey sayısı sırasıyla; 1, 9 ve 65 olarak tespit edildi. Allel frekansları ise, C ve T allelleri için sırasıyla; 0,073, 0,927 olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ghrelin is an important hormone that stimulates feed consumption and growth hormone secretion of animals. Ghrelin is associated with feed efficiency traits, milk yield and carcass composition of cattle. Active ghrelin concentrations and the ratio of active/total ghrelin differs between breeds, indicating that genetics have an effect on the amount and form of circulating ghrelin. Detection of polymorphisms in the GHRL gene and establishment of relations with the quantitative characteristic is important in the breeding studies. In this study, we have designed two methods for the detection of rs110968631 C> T single nucleotide polymorphism (SNP) in intron 4 of GHRL gene; Amplificationrefractory mutation system-Polymerase chain reaction (ARMS-PCR) and Polymerase chain reaction-Restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP). We have used the ARMS-PCR method in example 75 Bozırk cattle and we confirmed the results by the PCR-RFLP method. We obtained similar results when we tested the reliability of designed method by using both ARMS-PCR and PCR-RFLP methods. In our study, CC, CT, TT genotypes were detected in 1, 9 and 65 individuals respectively. Allele frequency were estimated as 0,073 and 0,927 for C and T alleles respectively.