İki boyutlu anyonik sistemlerde wigner kristali oluşumunda etkileşmelerin önemi
The importance of intractions in the formation of wigner cystal at two-dimensional anionic systems
  1. Tez No: 392559
  2. Yazar: ERDAL EREN UĞURCUKLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN MEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, iki boyutlu bir anyonik sistemde Wigner kristali[1] oluşumu parçacıklar arası farklı etkileşme tanımlamaları altında iki boyutlu bir anyonik sistemde sayısal olarak incelenmiştir. Wigner kristalinin oluşumunda sistemin bozonik ve sanki bozonik özellikler göstermesine bağlı olarak yapının fiziksel özelliklerinde meydana gelebilecek olan farklılıklar ve benzerlikler incelenmiştir. İki boyutta harmonik olarak tuzaklanan parçacıkların konumları ve taban durum enerjileri varyasyon yaklaşıklığı altında tek parçacık dalga fonksiyonu Gaussian formda alınıp optimizasyon rutinlerinden faydalanarak parçacık sayısına bağlı olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Scope of this thesis is to investigate the anyonic systems regime and to seek fort he effect of interaction potential on the formation of Wigner Crystal[1], in detail. We have investigated the effect of statistical interactions and the effects of particle number have been explored. The effect of the anionic defination on the Wigner Crystalization has been investigated by a phase factor that is added to the single particle wave function described by a Gaussian form. By doing so, the spatial distribution and the ground state of the particles have been examined as a function of the number of particles via the variational calculation techniques utilizing the optimization routines.