Ekvatoral stratokürede yaklaşık iki yılda bir meydana gelen salınımların iyonkürenin D-bölgesi nötr bileşenleri üzerindeki etkisi
The effect on Quasi benial oscillation (QBO) and neutral content of ionospheric D region at equatorial stratosphere
  1. Tez No: 392566
  2. Yazar: NURULLAH YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada ekvatoral stratokürede yaklaşık iki yılda bir meydana gelen salınımlar (QBO) ile iyonkürenin en alt bölgesine ait olan 75 km ve 90 km yüksekliklerde ölçülen nötr bileşen yoğunluğu arasındaki ilişki istatistiksel olarak analiz edildi. Bu analiz solar maksimum ve solar minimum durumlarına göre ayrı ayrı yapıldı. İstatistiksel olarak Korelasyon ilişkisi ve Zaman Serileri Analizi yöntemi uygulandı. Zaman serileri analizinde değişkelerin durağanlığı tespit edildikten sonra değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığı belirlendi. Bu tespitin ardından geliştirilen regresyon modeli yardımıyla sonuçlar elde edildi. QBO ile 75 km ve 90 km yükseklikteki nötr bileşenler arasında negatif bir ilişkinin varlığı belirlendi. Bu ilişki ilgili yükseklikler için sırasıyla solar maksimum durumunda yaklaşık %70 ve %64 oranında iken solar minimum durumunda yaklaşık %36 ve %15 açıklanabilirlik düzeyinde olduğu görüldü. Sonuç olarak QBO ve iyonkürenin D-bölgesi nötr bileşenleri arasında istatistiksel olarak negatif bir ilişki olduğu gözlendi. Bu ilişkinin solar maksimum durumunda daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this work, relationship between Quasi Biennial Oscillation (QBO) and density of neutral content belong lower ionosphere measured at 75 km and 90 km at equatorial stratosphere were analyzed statistically. This analysis was occurred separately at solar maximum and minimum. Correlation and time series analysis were applied statistically. A long term relationship was determined between variables, after stability of variables in time series analysis was established. Later the results obtained using regression model. A negative relationship between QBO and density of neutral contents was determined at 75 km and 90 km heights. This relation was seen being respectively about 70% and 64% for solar maximum and about 36% and 15% for solar minimum Consequently a negative relationship between QBO and neutral contents of ionospheric D region was observed. This relation was seen high at solar maximum.