Raman mikrospektroskopi araştırmaları
Raman microspectroscopy researchs
  1. Tez No: 392565
  2. Yazar: MELEK KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ULUBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezde TlInS2, GeSe, klorobenzen(ClBz), serpantin minerali ve tunç olmak üzere beş farklı malzeme çalışılmıştır. Bunlardan TlInS2'nin birim hücre parametreleri, atomik koordinatları, fonon spektrumu, fonon durum yoğunluğu, Raman ve IR aktif modları hesaplanmıştır. Yapılan tüm hesaplamalar daha önce yapılmış deneysel verilerle kıyaslanmış ve uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. Isı kapasitesinin sıcaklığa bağlılığı da deneylerle yakın değerlere sahiptir. GeSe iki tabakalı ince filmlerin yüzey fonon spektrumları ve fonon durum yoğunluğu hesaplanmıştır. Hesaplamalarda DFPT çerçevesinde ABINIT yazılım paketi ve Norm korunumlu pseudopotansiyel kullanılmıştır. Arkeolojik kazılarda çıkan bazı kalıntıların klorobenzen, serpantin minerali ve tunç içerdiği Raman Spektrumları incelenerek bulunmuştur ve daha önceki yapılan deneylerle karşılaştırıldığında benzer spektrumlar elde edilmiştir. ClBz için Gaussian paket programı ile hesaplama da yapılmış ve teorik sonuçlarda da yakınlık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis five different materials, including TlInS2, GeSe, chlorobenzene (clbz), serpantine mineral and bronze studied. The unit cell parameters, atomic coordinates, phonon spectrum, phonon density of states, the Raman and IR active modes of TlInS2 were calculated. All calculations were compared with results of the experimental data previously made and consistent results were obtained. The temperature dependence of the heat capacity is closer values with experiments. Phonon spectra and phonon density of states of the surface phonons in two-layer thin films of GeSe was calculated. Within the framework of DFPT (Density Functional Perturbation Theory) of the calculations, ABINIT software package and Norm conserving pseudopotentials were used. Archaeological excavations in the some of ruins, that are contained chlorobenzene, serpantine mineral and bronze was found by examining the Raman spectra and similar spectra were obtained as compared to the previous experiments. The calculations made with the Gaussian package programme for ClBz and was found to be in proximity to the theoretical result.