Topuk-Göynükbelen (Orhaneli-Bursa) yöresi nikel oluşumlarının kökensel incelenmesi
Genetical investigation of nickel occurrences in the vicinity of Topuk-Göynükbelen, Orhaneli-Bursa
- Tez No: 39257
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA AYKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Topuk-Göynükbelen(Orhaneli-Bursa) yöresi nikel oluşumları ve bu oluşumlardan sorumlu Göynükbelen granitoyid sokulumu ile ultramafik kayaçlar mineralojik ve jeokimyasal acıdan ele alınarak incelenmiştir. Sahadaki nikel oluşumları, Paleojen yaşlı sokulumdan kaynaklanan hid- rotermal çözeltilere bağlı olarak, Üst Kretase-Paleosen yaşlı ultra mafik kayaçlardaki kırık ve çatlakların kontrolünde meydana gelmiştir. Kalk-alkali granitik bir magmanın ürünü olan Göynükbelen grani toyid sokulumu, göreceli olarak sodik karakterlidir. QAP üçgen diyag ramında diyorit-gabrD, kuvars diyorit, kuvars monzodiyorit, tonalit ve granodiyorit alt birimlerini içeren sokulum, I- tipi granitoyidlerin mineralojik ve kimyasal özelliklerini sergilemektedir. Tektonik disk- riminasyon diyagramında volkanik yay granitoyidlerinin alanında yer alan sokulum, primitif ada yayları ve kıtasal yaylardan, normal kıta sal yaylara kadar geniş bir yay olgunluğu göstermektedir. Dunit, harzburjit, piroksenit damarları, piraksenli gabro, serpantinit ve listvenit oluşumlarını içeren ultramafik-mafik birimin, baskın kayaç tipleri, değişen oranlarda serpantinleşmiş dünit ve harzburjitlerdir. Mg0-A1_D3 ve MgO-CaO diyagramlarında az tüketilmiş pirolit alanında yer alan ultramafik-mafik kayaçlar, AFM üçgen diyagramında mafik-ult- ramafik kümülat ve ultramafik tektonik sınırları içinde yayılım gös termişlerdir. Çalışma alanında yukarıda tanımlanan koşullara bağlı olarak mey dana gelmiş üç farklı tip nikel oluşumu tespit edilmiştir. Bunlar: 1- Serpantinleşmiş ultramafik kayaçların yerli yerinde (in situ) ay- rışmasıyla meydana gelmiş, kırmızı toprak znnlardaki nikel zenginleş meleri. Arazide düzensiz bir dağılım gösteren ve ortalama 3m. düşey kalınlığa sahip olan bu zonlarda, en düşük 1DD ppm., en yüksek 9DD0ppm. Ni değerleri elde edilmiştir. 2- Göynükbelen granitoyid sokulurundan kaynaklanan hidrotermal çözel tilerin içlerinden geçtikleri ultramafik kayaçlardan remobilizasyonla kazandıkları nikel 'i yine ultramafik kayaçlardaki kırık ve çatlaklar içine pentlandit, hezlavudit, millerit, makinavit, avaruit ve viyola- rit şeklinde çökelmesiyle oluşan nikel sülfür oluşumları. Bu tür olu şumlar arazide beş zonda tanımlanmıştır. Yüksek nikel değerleri, saha nın güneyinde Meryemkaldırımı Sırtı ile YapkBy Dere 'den alman örnek lerde saptanmıştır. 3- Nikel sülfür oluşumlarından sorumlu hidrotermel çözeltilerin taşı dığı Nikel 'in (Ni ), ortaşda var olan talk ve klorijler'in kristal yapısındaki magnezyum (Mg ) ve kısmen demir' in (Fe ) yerini alma sıyla (substitution) oluşan nikelli talk, nikelli kloritleşimş talk ve nikelli kloritler. Arazinin güneyinde yaygın alarak bulunan ve yeşil renkli pulcuklar şeklinde izlenen bu tür oluşumlar genelde ni kel sülfür oluşumlarıyla birlikte bulunmaktadır. Laboratuvar araş tırmaları sonucu, bu tür nikel oluşumlarının, talk ve kloritlerin fi ziksel ve kimyasal özellikleri arasında özelliklere sahip bir ara ürün olduğu sonucuna varılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
GENETICAL INVESTIGATION OF NICKEL OCCURRENCES IN THE VICINITY OF TOPUK-GÖYNÜKBELEN, ORHANELİ-BURSA SUMMARY This study deals with the Topuk-Göynükbelen (Drhaneli-Bursa) nickel mineralizations of Nld-Anatolia. Together with this occurrences, mineralogical and geochemical investigations of the ultramafic rocks and Göynükbelen granitoid intrusion, responsible of nickel formations, were carried out. The research area is covered by different rock- units of various ages, Which are, beginning from the oldest rock-type. 1 - Metamorphic unit which is made of metamorphic rocks of the Paleozoic - Mesozoic age and the Paleozoic Çatalca Tepe marbles.. This unit was metamorphosed under High Pressure/Low Temperature (HP/LT) conditions. Metamorphic rocks of the Paleozoic-Mesozoic age consist of essentially, quartz-muscovite schist, chlorite- epidote-glaucophane schist, calc schist, graphite-mica schist and metabasite and in lesser amount limestone, and serpentinite blocks. 2- Maf ic-ultramaf ic unit of the Upper Cretaceous- Paleocene age. This unit embraces rocks like dunite, harzburgite, serpentinite, pyroxene-gabbro and listvaenites. Some granitoid dykes or anclaves have also been determined within this unit. 3- Göynükbelen granitoid intrusion of Paleogene aga. This intrusion seems to intrude through metamorphic basement rocks of The Paleozoic-Mesozoic and ultramafic and mafic rocks of The Upper Cretaceous- Paleocene age. Maf ic-Ultramaf ic blocks of diffrent Vlldimensions were observed in the intrusive unit which essentially comprises diorite- gabbro, quartz diorite, quartz monzodiorite, tonalite and granodiorite. k- The Neogene Sedimentary unit resting on ultramafic rocks. This unit is made of boolders of ultramafic and granitoid rock, basal conglomerate, coarse sand and marl. Within this unit thin coal seams and tuffeceous bed alternations have also been determined. Topuk-Göynükbelen nickel occurrences were formed by the hydrothermal solutions resulted from Göynükbelen granitoid under the structural control of the fractures observed in the ultramafic rocks. Mineralizations mainly take place at the contact zones between the intrusion and ultramafic rocks. Modal : analyes of the samples from Göynükbelen granitoid were prepared and the results obtained were carried to LE BAS and STRECKEISEN (1991) trianqular diagram which proved that the values for each sample were extending within the area of the diagram for diorite-gabbro, quartz diorite, quartz monzodiorite, tonalite and granodiorite. Here the dominant rock type come out to be tonalite and quartz diorite. A similar result was reached by the application of assay results to De La ROCHE (1980) Ri-R2 diagram. The microscopical study of the samples from diorite- gabro dykes exhibited a subophitic texture. 95 % of these rocks were made of plagio^JLas (An, r t-n) + hornblende. These minerals were escorted by biotite, ~ quartz, alkali feldspar, with accessory minerals (zircon, sphene, apatite) together and some opaque minerals like magnetite, pyrite, calcopyrite. Other rocks of the intrusion appear to have the following mineral association; Plagioclase (An“”