Değişen 3B ortamda en kısa yol algoritmaları
Shortest path algorithms on varying 3D environment
- Tez No: 392656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN EMRAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada değişken fiziksel koşulların bulunduğu 3 boyutlu (3B) bir ortamda en kısa yol problemi ele alınmıştır. Problemin matematiksel modeli yazılmış, bilgisayar ortamına aktarılmış ve çözümün simülasyonu yapılmıştır. Gerçek hayatta karşılaşılabilecek fiziksel koşullar ve faktörler modellenmiş, bunların problemin çözümüne etkisi gözlemlenmiştir. Farklı şartların ve gereksinimlerin değerlendirildiği durumda en uygun yol belirlenmesi için yöntemler önerilmiş, Dijkstra ve A* algoritmaları modifiye edilerek bu yöntemlerde kullanılmıştır. Modifiye edilmiş algoritmalar tanımlanan faktörlerin farklı kombinasyonlarını içeren problemler için uygulanmış, sonuçlar birbiri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper focuses on solution of shortest path problem in 3D environment under varying physical conditions. Problem's mathematical model is designed and simulated on computer. Physical conditions and factors are modelled and their effects on solution are observed. Methods are proposed for situations when different factors and requirements are taken into account. Dijkstra and A* algorithms are used in these methods. Modified algorithms were tested in different combinations of physical factors and results were compared with A* and Dijkstra algorithms' performances.