Dictyostelium discoideum'da spontan mutasyonların hızı, moleküler spektrumu ve sonuçları
Rate, molecular spectrum and consequences of spontaneous mutations in Dictyostelium discoideum
  1. Tez No: 392782
  2. Yazar: SİBEL KÜÇÜKYILDIRIM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MERGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Genetik varyasyonun temel kaynağı olan spontan mutasyonlar genetik biliminde merkezi bir yere sahiptir. Evrimsel genetikte, mutasyon hızı ve yeni mutasyonların etkilerinin dağılımı evrimsel ve populasyon genetiğinin sorularını cevaplandırmada önemli bir rol oynar. Mutasyon biriktirme deneyleri ile tüm genom dizilemenin birlikte uygulanması spontan mutasyonların hızı ve dağılımı hakkında güvenilir bilgi sağlayabilir. Bu yöntem bakterileri, protistleri, bitkileri ve hayvanları kapsayan çeşitli organizmalarda uygulanmıştır. Bu tez çalışmasında, mutasyon hızının ve spektrumunun belirlenmesi için bir model organizma olan Dictyostelium discoideum kullanılmıştır. Elde edilen sonuçların Drake kuralı ve genetik sürüklenme bariyeri hipotezlerine uygunluğunun sınanması ve mutasyon oluşumuna neden olan genetik mekanizmalar incelenerek tartışılması hedeflenmiştir. Bu amaçla, rasgele seçilen on üç MA soy hattının genomları yeni nesil DNA dizileme yöntemi kullanılarak, dizilenmiştir. Nükleer DNA için mutasyon hızı 0.89x10-11 mutasyon/bölge/nesil olarak hesaplanmıştır. Hesaplanan mutasyon hızı ökaryotlar için en düşük değerdir. Elde edilen sonuçlara göre, hesaplanan mutasyon hızı genetik sürüklenme bariyeri hipotezine uygundur. Sonuç olarak, D.discoideum'da gözlenen düşük mutasyon hızının aşırı mutajen olan doğal çevrede ve olağandışı hayat döngüsünde genomu koruyacak bir adaptasyon olduğu tartışılabilir.
Özet (Çeviri)
As the ultimate source of genetic variation, spontaneous mutations have a central role in genetics. In evolutionary genetics, the mutation rate and the distribution of the effects of new mutations play an important role in answering evolutionary and population genetic questions. The combination of mutation accumulation experiments and whole genome sequencing can provide reliable information about the rates and spectrum of spontaneous mutations. This method have already been applied with a wide variety of organisms, including bacteria, protists, plants, and animals. In this study, the method performed with a model organism Dictyostelium discoideum. The study aims to examine whether the results are in accordance with the Drake's rule and genetic drift barrier hypothesis and to analyze and discuss the genetic mechanisms that cause mutations. For this purpose, the genomes of thirteen randomly chosen MA lines have been sequenced by using next generation sequencing method. The mutation rate for nuclear DNA yielded 0.89x10-11 per site per generation. The estimated mutation rate is the lowest for any eukaryotes. According to the results, the estimated mutation rate is in accordance with the genetic drift hypothesis. In conclusion, it can be argued that low mutation rate is an adaptation to maintain genome in extremely mutagenic natural environment and unusual life cycle.