Nesnelerin interneti ekosisteminde makineler arası özerk iletişim
Autonomous communication between machines internet of things ecosystem
  1. Tez No: 392806
  2. Yazar: SAFİYE ULAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Teknoloji ve internetin bu hızla devamında gelecekte gömülü cihazların, verinin ve insanların iletişim kurma şeklinin yeni yöntemlerle sağlandığı bir süreç olacaktır. Günümüzde fiziksel nesnelerin oldukça önemli bir kısmının ağ bağlantısının bulunmadığı bilinmektedir. Nesnelerin interneti (Internet of Things-IoT) ekosistemi ve makinalar arası iletişim (Machine to Machine Communication-M2M) teknolojileri sayesinde bu nesnelerin ağ üzerinde izlenmesi ve kontrolünün sağlanması amaçlanmaktadır. Bu sistemlerin yaygınlaşması ile gelecek yıllarda işletmeler ve endüstri için katma değeri büyük bir pazar oluşacaktır. Ülkemizin de bu pazardan azami şekilde faydalanması, söz sahibi olması ve iyi bir konuma gelmesi oldukça önemlidir. Günümüzde birçok nesneyi içine alan IoT/M2M teknolojisine yönelik örneklerin sayısı son zamanlarda giderek artmıştır. Bu tez çalışmasında, IoT/M2M teknolojilerinin mimarisi ve standardı, hangi alanlarda kullanım imkânı olduğu, uygulamalarının nasıl çalıştığı ve dünya çapında ilerlemesinin hangi boyutta olduğu araştırılmıştır. Ayrıca mevcutta hizmet vermekte olan bazı IoT/M2M platformlarında prototip uygulamaların sınanması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology and the Internet continue in the future of this rapidly embedded devices, the way they communicate the data and a process in which people will be provided with new methods. Today is a very important part of the physical object is known that the presence of a network connection. The internet of objects (Internet of Things-IOT) ecosystem, and communication between machines (Machine to Machine Communication-M2M) technologies through the network is aimed at ensuring the monitoring and control of these objects. In the coming years with the expansion of these systems and value-added business will be a huge market for the industry. The benefit of our country to the maximum in this market, to have a say and not in a good location is very important. Today, involving many objects IOT / the number of samples for M2M technology has steadily increased in recent years. In this thesis, IOT / M2M technology and architecture of the standard, which areas that use the opportunity, how it works in practice and investigated as to what extent the progress worldwide. There are also some who serve in the current IOT / M2M platform was carried out in the test of a prototype application.