Uzaktan eğitimde öğretim elemanı ve öğrencilerin memnuniyet düzeyi
Satisfactory level of teachers and students in distance learning
- Tez No: 392807
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde teknolojilerin gelişmeleri ile birlikte gelişen uzaktan eğitim sisteminin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Uzaktan eğitim sisteminin gelişmesinde önemli rollere öğretmen ve uzmanlar sahip olmaktadır. Uzaktan eğitimin kullanım oranı gün geçtikçe hız kazanmaktadır. Bu çalışmada, Ahmet Yesevi Üniversitesi TÜRTEP uzaktan eğitim programları önlisans, lisans, yüksek lisans öğrencileri, Gazi Üniversitesi Bilişim Enstitüsü lisansüstü, Gazi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu önlisans ve Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü lisansüstü uzaktan eğitim programlarında öğrenim gören 825 öğrenci ve uzaktan eğitim programlarında eğitim veren 128 öğretim elemanı katılmıştır. Katılımcıların ölçekteki tüm maddelere yanıt vermemeleri ve maddelere eksik yanıtlar vermeleri nedeniyle uygulama, 785 öğrenciden ve 125 öğretim elemanından elde edilen veriler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguların değerlendirildiğinde eğitim veren öğretim elemanları“uzaktan eğitimin olumlu olduğunu ve programların içeriğinin yeterli olduğunu”belirtmiş ve eğitim gören öğrenciler“uzaktan eğitim yönetim sistemiyle verilen eğitimlerden memnun olduğunu”belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the relevant technological developments the developing distance learning system is becoming more widespread. Teachers and experts are playing a major role in the development of distance learning system. Utilization ratio of distance learning is rapidly rising day by day. In this study, we conscripted 128 instructors and 825 undergraduate, graduate or postgraduate degree students from TÜRTEP Distance Learning Program of Ahmet Yesevi University; from Informatics Institute of Gazi University; Vocational School of Gazi University; and Social Sciences Institute of Gazi University. Because of the elimination of the participants who did not answer or answered inconsistently, our study sample included data from 785 students and 125 instructors. In evaluation of research findings instructors stated that“distance education is positive and that the content of programs is adequate (sufficient)”while students were“satisfied with the training provided by distance education management system”.