Trakya Üniversitesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniğine başvuran çocuklarda penoskrotal anatominin özellikleri ve anomalileri
Trakya University Hospital of Pediatric Surgery properties of penoscrotal anatomy and abnormalities in children admitted to the clinic
- Tez No: 392882
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT NUSRET BAŞARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Çocuk cerrahisi kliniğine başvuran olguların penoskrotal anatomileri incelendi. Çalışmaya alınan 733 olgu kliniğe başvuru şikayetine göre penoskrotal bölge anatomisini ilgilendiren şikayetle başvuranlar ve bölge anatomisi ile ilgili olmayan şikayetle başvuranlar olarak gruplandırıldı. Olguların penoskrotal bölge anatomilerinin özellikleri, anomalilerin sıklığı, gerilmiş penis boyu, kumpas ile testis hacimleri ölçümü yapıldı. Testis hacimleri volüm = uzunluk x genişlik² x 0,71 formülü ile hesaplandı. Penoskrotal anatomi ile ilgili anomalilerin birbirleriyle ilişkisi ve birlikteliği incelendi. En sık birliktelik %69 ile hipospadias ve penil kordi arasında saptandı. Gruplar arasında karşılaştırmada independent samples test ve Mann Whitney U testinden uygun olanı kullanıldı. Gruplar arasında kategorik verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare testlerinden Pearson kullanıldı. Penoskratol bölge ile ilgili şikayet ile başvuran olgular grubunda; %31.5 inguinal herni, %25,7 inmemiş testis, %20,2 hidrosel, olguda %19,6 retraktil testis ve %17,7 hipospadias ile karşılaşıldı.
Özet (Çeviri)
This study examined penoscrotal anatomy of patients admitted to the pediatric surgery clinic. Penoscrotal of anatomy according to the complaints received 733 clinical cases in the study were classified as those applied to applicants concerning the complaint and the complaint is not related to topography. Penoscrotal of anatomical characteristics of the patients, the frequency of anomalies, stretched penile length, testicular volume was measured with calipers. Testicular volume was calculated using the formula volume = length x 0.71 x genişlik². Anomalies associated with penoscrotal anatomy was examined and unity with each other. The most frequent association was found between 69% and penile hypospadias and chordee. Comparison between groups in independent samples test and the Mann-Whitney U test was used with the appropriate. Pearson Chi-square tests were used for the comparison of categorical data between groups. In the group of patients who presented with complaints about the area penoscrotal; 31.5% of inguinal hernia, 25.7% of undescended testes, 20.2% of hydrocele, testis retractile 19.6% of cases and 17.7% faced with hypospadias.