Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığında prematür ateroskleroz ile lipoprotein A ilişkisi
The relationship between premature atherosclerosis and lipoprotein A in the presence of nonalcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 392883
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL GEYİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son dönemde artan sıklıkta görülen nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı ile prematür ateroskleroz arasındaki ilişki daha önce yapılan bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Prematür aterosklerozda lipoprotein(a) etkisi ile ilgili literatürde çelişkili bilgiler bulunmakla birlikte; literatürde nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı olanlardaki prematür aterosklerozda lipoprotein(a)'nın etkisini ayrı olarak değerlendiren herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yaptığımız çalışmamızda nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı ile prematür ateroskleroz arasındaki ilişkiyi değerlendirip, bu ilişkinin metabolik sendrom parametreleri ve özellikle lipoprotein(a) ile ayrı olarak nasıl etkilendiğini göstermeyi amaçladık. Kliniğimizde herhangi bir nedenle ultrasonografi ile hepatosteatoz değerlendirmesi yapılmış olan, malignite tanısı almamış, ciddi alkol kullanım öyküsü olmayan ve dışlama kriterlerini taşımayan 55 yaş altı erkek ve 65 yaş altı bayan 144 gönüllü çalışmaya dahil edildi. Geriye dönük olarak ultrasonografi raporları ve laboratuar parametreleri tarandı. Gönüllüler hepatosteatoz derecesine göre grade 0, grade 1, grade 2-3 olarak gruplara ayrıldı. Yaş, cins, demografik özellikleri kayıt edilerek, kan basınçları, vücut ağırlıkları, boyları ve bel çevreleri ölçüldü. Nefelometrik olarak yüksek sensitif C-reaktif protein ve lipoprotein(a) değerleri ölçüldü. Radyoloji Ana bilim Dalı'nda tüm olguların boyun karotis doppler ultrasonografisi ile karotis intima media kalınlıkları ölçüldü. Hepatosteatoz grade artıkça hepatosteatoz derecesi ile sağ ve sol karotis intima media kalınlıkları arasında artmış pozitif korelasyon görüldü.
Özet (Çeviri)
Recently the relationship between nonalcoholic fatty liver disease seen with increasing frequency and premature atherosclerosis has been shown in some studies before. Although there are conflicting information about the effect of lipoprotein(a) on premature atherosclerosis; there are no studies that have evaluated the effect of lipoprotein(a) on premature atherosclerosis in the presence of hepatosteatosis particularly. In our study firstly we aim to evaluate the relationship between premature atherosclerosis and nonalcoholic fatty liver disease and secondly we aim to show how impressed this relationship from metabolic syndrome parameters and particularly lipoprotein(a). In our clinic, male under age of 55 and female under age of 65, without diagnosis of malignancy, without any significant history of alcohol use and without carrying exclusion criteria; 144 volunteers whom have been made hepatic steatosis assesment for any reason have been included in the study. Retrospective reports of hepatic ultrasond and laboratory parameters have been scanned. Volunteers have been divided into groups according to degree of hepatic steatosis grade 0, grade 1, grade 2-3. Age, sex and demographic characteristics have been recorded and blood pressure, body weight, height and waist circumference have been measured. High sensitivity C-reactive protein and lipoprotein(a) levels have been measured with nephelometric method. Carotid intima media thickness of all volunteers have been measured with carotid doppler ultrasonography in Department of Radiology.